[email protected] + 389 47 22 41 55 + 389 47 22 41 56 +389 72 22 81 55

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот

Print Friendly, PDF & Email

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот

Авион од типот „Боинг 777“ на авиокомпанијата „Катар Ервејс“ денеска полета од аеродормот во Доха кон новозеландскиот град Оукленд, на досега најдолгиот лет на еден патнички авион во историјата.

katar

„Боингот“ полета од Доха во 5.02 часот по локално време (3.02 по средноевропско време) и треба да пристигне во Оукленд во понеделник во 7:30 часот по локално време (вечерва во 19.30 часот по средноевропско време).

Летот треба да трае вкупно 16 часа и 20 минути и за тоа време авионот ќе мине растојание од 14.535 километри, над пет држави и низ 10 часовни зони.

Досегашниот рекорд на најдолг лет на патнички авион го држеше авиокомпанијата „Емирејтс“, чиј авион во март 2016 година прелета 14.200 километри од Дубаи до Оукленд.

About the Author