Jelak Spa 3*- Луковска Бања

View on map
Not Rated from 0 review
0/5
100% guests recommend

Description

Print Friendly, PDF & Email

Луковска Бања се наоѓа на југот од Србија, на источните падини на планината Копаоник. Иако се наоѓа на надморска височина од 681 метри, што ја прави највисоката бања во Србија, опкружена е со планини и висини од над 1000 метри, што овозможува блага умерена клима.
Луковска Бања е позната по изобилството на минерални води, по недопрената природа на шумите
и падини на планината Копаоник, како и кристално чистиот воздух. Според бројот на извори на минерални води, различниот состав, температура и нивниот притисок (над 100 l / s),Луковска бања припаѓа во најбогатите бањи во Србија.
Ако сакате тивка околина за вашите деловни состаноци или семинари, на располагање ви се повеке сали со капацитет од 100 седишта.
Врз основа на анализата на Институтот за хидрогеологија, како и препораките на Балнеолошкиот институт и Медицинскиот факултет од Белград, водата се препорачува за следниве третмани:
* Воспалителен ревматизам
* Дегенеративен ревматизам
* Остеопороза
* Гихт
* После оперативна рехабилитација од фрактура на коските и хирургија на коскено-зглобен систем
* Гинеколошки заболувања

Хотел Јелак има 84 соби.
Удобни еднокреветни, двокреветни и трокреветни соби,
Двокреветни соби – 2 класични кревети или брачен кревет,
Трокреветни соби – брачен кревет + стандарден кревет,
Во собите: телевизија, телефон, тоалет, безжичен интернет, фен, бањарка,
Капацитет: 1-3 лица.
Хотелски содржини:

Медицински центар каде што секој ден се вршат прегледи и терапии (и за време на викенди и празници),
Затворен и надворешен базен со термална вода,
Затворен терапевтско-рекреативен базен со температура на термална вода 33-35⁰С.
Во овој базен, вежбите се изведуваат двапати на ден под надзор на физиотерапевт (хидрокинеза терапија).
Отворен базен со температура на термална вода 33-35⁰C, со млазници и „врел“.
Базенот е отворен цела година.
Ресторан, лоби на рецепција, кафе барови и покрај базен,
Сала за забава со билјард, пинг-понг и пикадо,
Сауна и солена соба.

Ресторан
Време за појадок: 07,00 – 09,30 часот
Време на ручек: 12,30 – 15,00 часот
Време на вечера: 18.00 – 20.30 часот

Кафе бар и слаткарница
За пријатни моменти на релаксација со кафе, вкусни домашни колачи или сладолед, има кафе-бар на рецепција или летна градина и во двата хотели.

Етно ресторан „Луковски Колиби“
Етно ресторанот се наоѓа на сливот на реките Требињска и Луковска, покрај брегот на реката.
Во прекрасен природен амбиент, ресторанот ги подготвува специјалитетите под сач: јагнешко и телешко, пита „редница“, зелка, гравче од грав. Овде можете да пробате и домашен леб, домашно сирење и кајмак, домашни мали колачи и други специјалитети карактеристични за оваа област.

Цените се по лице на ден во двокреветна соба ( минимум 3 ноќевања ) ПОЛНИ ПАНСИОНИ

термини Основен БО пакет дополнителен БО ден
Јануар-Март 55 70
Април 56 71
Мај 57 72
Јуни 57 72
Јули-Август 60 75
Септември 60 75
Октомври 55 70
Ноември-Декември 55 70

Цени во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари
Основниот БО ден значи престој од 3 или повеќе дена, а дополнителниот ден БО значи престој од 5 или повеќе денови.

Доплати, попусти
Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден
Доплата за комфорт соба: 5 € по лице на ден
Доплата за апартман: 13 € по лице на ден.

Услови за деца:
Дете до 5 години престој бесплатно,
Дете 5-10 години: 50% од цената за возрасен,
Дете над 10 години плаќа цена за возрасен.

Во цената Е вклучено:
Полн пансион ( појадок, ручек, вечера )
Користење надворешен и внатрешен базен
Користење Валнес центар
Безжичен интернет

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Пијалок за време на оброците

Основниот БО ден вклучува:
– Сместување во стандардни двокреветни соби (телевизор, минибар, бањарки, фен за коса)
– Лекарски прегледи од дежурни лекари
– Балнеотерапија: капење во лековита вода (внатрешни џакузи базен, надворешни базени, „вирлови“ во Горња Бања – место на природен извор на термална вода), терапија со хидрокинеза (групни вежби во базен со лековита вода)
– Секојдневна употреба на Велнес центарот: финска сауна, био сауна, парна бања, солена бања соба, тепидариум;
– Секојдневно користење на спортски терени (асфалтен терен за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);
– Програма за анимација со рекреативен терапевт: групни вежби во фитнес сала и на отворено, прошетки низ областа;
– Исхрана – полн пансион: појадок, ручек и вечера по принцип на анкети (3 јадења од дневното мени + диетално), по препорака на докторот се воведува посебна диетална исхрана (за дијабетичари, за оние кои страдаат од висок крвен притисок, диета без глутен)
– Безжичен интернет;

Дополнителниот ден за БО вклучува: основен БО ден + четири терапии дневно (и за време на викендите и празниците):
– Хидромасажа во лековита вода (бисерна купка);
– Примена на лековита кал (до 2 апликации);
– Електротерапија (дијадинамика, интерферентни струи, TENS, ултразвук, Solux светилка, мускули стимулатор, Bioptron ламба);
– Рачна (рачна) масажа – сегментална.

100% авансно плаќање, најмалку 15 дена пред пристигнувањето

Rules

Check In 12:00 pm
Check Out 12:00 pm

Rooms

avg 0 /night

Owner

Aries Travel

Member Since 2019