fbpx

8ми Март на Кипар (04-07 Март 2023)

авион/автобус/3 ноќевања/ 3 екскурзии Ларнака/Лимасол/Никозија/Солун Кипар е живописен остров во Средоземното Море кој постојано го привлекува вниманието на илјадници туристи. Оваа област вешто ги комбинира урнатините на античките грчки храмови, остатоци од населби кои датираат од камено време, величествени византиски, па дури и готски катедрали. Ние сакаме во неколку дена на да пробаме да ви пги преставиме  иконски места на островот. Кипар е најголемиот од трите големи медитеранските острови. Со површина од 9250 квадратни. км. […]

Денот на вљубените на Кипар (Ларнака-Лимасол-Никозија) 10.02. – 13.02.2023

авион/автобус/3 ноќевања/ 3 екскурзии Ларнака/Лимасол/Никозија/Солун Кипар е живописен остров во Средоземното Море кој постојано го привлекува вниманието на илјадници туристи. Оваа област вешто ги комбинира урнатините на античките грчки храмови, остатоци од населби кои датираат од камено време, величествени византиски, па дури и готски катедрали. Ние сакаме во неколку дена на да пробаме да ви пги преставиме  иконски места на островот. Кипар е најголемиот од трите големи медитеранските острови. Со површина од 9250 квадратни. км. […]

Крстарење по Егејското море и медитеранот (Грција и Турција)

Сите крстарењата се насочени кон дестинациите. Бродовите остануваат максимално време во пристаништата при што Ви овозможува време да ги истражете познатите знаменитости, како и скриените убавини на секоја дестинација. Откријте ги Грчките острови со една од нашите 3, 4, 7 или 8 ноќни крстарења. Одберете ја вашата омилена рута за крстарење за неверојатно добри цени. Не пропуштајте ја шансата да го искористите попустот што важи до 07.12.2022 Сезона 2023 4 дена / 3 ноќи All […]

Нова Година 2023 Атина-Егина-Пелопонез-Сунион 30.12-03.01.2023

***Нова Година 2023 *** (Атина-Егина-Пелопонез-Сунион) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 […]

МАЛТА -05.12-09.12.2022/ авион

 МАЛТА 05.12-09.12.2022 5 дена – 4 ноќи Малта – азурно плаво море,златна обала,карпи кои го одземаат здивот. Архипелаг од три острови во срцето на Медитеранот, необичен спој на култури на бројните народи кои со векови се присутни на овие острови, големо историско наследство и прекрасна природа се единствен спој со кој ке ве маѓепса оваа мала земја.   1 ден 05.12.2022 СКОПЈЕ – НИШ – МАЛТА Состанокнагрупата на договореното место во 15.30 часот и поаѓање […]

Божиќен Ski Opening во Терме Церкно-Словенија 22-25/12/22

Spa and ski Hotel Cerkno Направете чекор надвор  од вашето  секојдневие и препуштете се на магична атмосфера во пријатна средина среде церкланските планини. На само чекор од главните патишта, ќе најдете се што ви треба за подолг или пократок одмор во секоја сезона. Израдувајте се на одличната хотелска понуда, термална вода, уредени ски стази и магијата за Божиќните празници. Церкљанско со своите историски и географски карактеристики е одличен избор за совршен одмор. Далеку од метежот […]

ИЗРАЕЛ БОЖИЌ 2023

ИЗРАЕЛ БОЖИЌ 2023 ЧЕКОРЕТЕ ПО ПАТЕКАТА НА ЕВАНГЕЛИЕТО 05.01.2023 – 11. 01.2023 (7 дена / 6 ноќи) ИЗРАЕЛ – Земја каде се преплетуваат минатото и сегашноста, неверојатно разновидна и многу драматична. Иако по површина е мала, оваа земја е од непроценливо значење за припадниците на трите најголеми светски религии , бидејќи во Израел се вкрстуваат патиштата на Еврејските, Муслиманските и Христијанските Аџии. Не случајно го добила името ,,Света земја’’, бидејќи нејзината суштина се базира на […]

НОВА ГОДИНА ВО ЗЛАТИБОР/ АВТОБУС

ДАТУМИ : Дек 29 – Јан 02 Златибор е место каде е најдобро сочувана српска традиција, идеално место за одмор, место на највкусните српски специјалитети, а воедно е место каде можете да уживате во убавините на секое годишно доба. Слободно можеме да кажеме дека Златибор е збир на најдоброто од Србија. Баш поради сето ова Златибор е една од најпосетените туристички дестинации во Србија. Близината на Мокра Гора и Дрвенград, познатата Шарганска осмица, Вишеград и […]

НОВА ГОДИНА ВО ПАРИЗ ( Виена – Прага -Минхен – Салзбург)

Дек 27 – Јан 05 Единствена прилика да уживате во магиите на еден од најубавите градови на светот – градот на светлината. Многу го сметаат на град на љубовта, во кој многу уметници ја нашле својата инспирација. Ајфеловата кула е најпознатиот симбол на градот, а со неа и реката Сена, Триумфалната Капија, Нотр Дам катедралата, музејот Лувр со познатата “Мона Лиза“, Латинскиот кварт, брдото Монмартр со тесните улички, познатиот кабаре Мулен Руж на Пигал, Бастија, […]

Нова Година на Малдиви!/ АВИОН

22/12/2022 – 03/01/2023 САМО за ВАС! Нова Година на Малдиви!   Ако мислите дека вечното лето не постои, дека зимата е секогаш студена и мрачна, дека во месец декември се поцрнува само во солариум, тогаш со задоволство ќе Ве демантираме. За само 8 часа ќе можете да се најдете во последниот рај на земјата – Малдивите. Тоа е најпосакуваното место за љубителите на одмор во близина на чиста, океанска вода и среде уникатната недопрена природа.  

Египет Нова Година – чартер од Софија

Египет Нова Година – чартер од Софија – Програма на Тура 1 ден Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 за директен чартер лет до Каиро управуван од BH Air. Слетување на аеродромот во Каиро и пречекување од претставник на Onex Tour.Еднодневна екскурзија до Каиро (вклучено во цената). Ќе го посетите Историскиот музеј во Каиро, во кој се сместени многу скапоцени експонати од ерата на древната египетска цивилизација. Музејот прикажува повеќе од 150.000 артефакти од […]

Прага Нова Година/ АВТОБУС

28/12/2022 02/01/2023 Прага Нова Година – Програма на Тура Ден 1 СКОПЈЕ – СРБИЈА – УНГАРИЈА-СЛОВАЧКА Состанок на групата во Скопје во претпладневните часови. Патување кон Прага, преку Србија, Унгарија и Австрија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Ден 2 ПРАГА Пристигнување во Прага во пладневните часови. Разглед на градот со локален водич (факултативно): Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот […]

БУДИМПЕШТА НОВА ГОДИНА/ БУС

30/12/2022 02/01/2023 1 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА Состанок со групата во Скопјe во попладневните часови. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности. 2 БУДИМПЕШТА Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот (факултативно) со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта Дочек на Новата 2022 […]

МИЛАНО-ТОРИНО-ЛУГАНО-КОМО-АВИОН/ 8 ДЕКЕМВРИ

МИЛАНО-ТОРИНО-ЛУГАНО-КОМО-АВИОН   1.ДЕН (среда – 07.12.’22) : БИТОЛА – ТИРАНА Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 21.30 часот…поаѓање за Албанија (Тирана – аеродром) во 22.00 часот. Патот води преку г.п. Охрид, Струга, Елбасан… 2.ДЕН (четврток – 08.12.’22) : ТИРАНА – МИЛАНО пристигнување на аеродром Тирана околу 03.30 часот. Лет за Милано со WIZZ Air во 06.00 часот. Пристигнување во Милано во 08.05 часот. Разглед на градот со стручен водич… тврдината Sforcesco, piazza Duomo […]

Венеција Нова Година/ АВТОБУС

29/12/2022- 02/01/2023 СТРУМИЦА- СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА Состанок на групата во Скопје. Поаѓање за Венеција. Излез од Македонија преку граничниот премин Табановце. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори. 2 ДЕН ТРСТ – ВИЧЕНЦА Пристигнување во Трст во утринските часови. По разгледот на градот упатување кон еден од најголемите шопинг центри во Италија – Palmanova Outlet Village. По шопингот се упатуваме кон Виченца и смстување во хотел, време за одмор и […]

Истанбул Нова Година – 3 ноќи/ АВТОБУС

Истанбул Нова Година – 3 ноќи Ден 1 29.12.22 – Скопје Состанок со групата во Скопје. Поаѓање кон Истанбул. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ден 2 30.12.22 Истанбул (Султанахмед плоштад | Капали Чаршија | Долма Бахче Сарај) Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел. По кратка пауза се упатуваме во посета на Султанахмед плоштадот каде ќе имаме мозжност да ги видиме Хиподромот, Сината Џамија, Аја Софија […]

ТРИКАЛА И МЕТЕОРИ СО ПОЧЕТОК ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ

ТРИКАЛА И МЕТЕОРИ СО ПОЧЕТОК ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ – Секоја Сабота и Недела посета на божиќното село во ТРИКАЛА и попатна посета на МЕТЕОРИ   Датуми на планирани посети: *26.11.2022 и 27.11.2022 *03.12.2022 и 04.12.2022 *10.12.2022 и 11.12.2022   – Барем на еден ден да си дозволиме да живееме во светот на фантазиите… Да ја почувстуваме божиќната магија која на сите ни недостасуваше минатата година, ќе ја посетиме куќата на Дедо Мраз, фабриката за чоколади и колачиња, […]

Врњачка бања- 8 ДЕКЕМВРИ

Програма на патување: 08.12.2022 (Четврток)                                 СКОПЈЕ – ВРЊАЧКА БАЊА  Состанок на групата на паркингот кај хотел ВИП спроти саем рано наутро во 05.30 часот. Поаѓање за Србија во 06.00 часот. Патот води преку граничниот премин Табановце со кратки попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Пристигнување во Врњачка Бања околу пладне и сместување во хотел Фонтана 4*. Кратко време за одмор и освежување од патувањето и заминување на информативна прошетка и пешачки разглед […]

Божиќен пазар во Загреб и Дарувар 8 ДЕКЕМВРИ

1 ден 07.12.2022 (среда)                                          Скопје – Дарувар Состанок на групата пред ВИП хотел спроти поранешен скопски саем во 21.00 часот. Поаѓање за Хрватска во 21.30 часот. Ноќно возење преку Србија и Хрватска со попатни паузи поради одмор и царински формалности. 2 ден 08.12.2022 (четврток)                                   Даруварски Топлици Пристигнување во претпладневните часови во Дарувар и сместување во хотел. Кратко слободно време за одмор од патувањето. Во договорено време заминување на прошетка и разглед на градот Дарувар со […]

МИЛАНО-ЛУГАНО-КОМО-СИРМИОНЕ 8 ДЕКЕМВРИ

Италија – земја на пица и паста, земја на мода, култура и неверојатна убавина. Сплет на уметност, традиција и модерно време. Градби и знаменитости кои ќе ве остават без здив. Италија е дефинитивно една од најпосетени земји во светот. Милиони туристи на годишно ниво ја преплавуваат, а најпосетени се Рим, Милано, Фиренца, Венеција, Пиза и Верона. Програма Прв ден – 08.12.2022 (ЧЕТВРТОК) Состанок на групата на Дрводекор во 11:30, поаѓање за Италија во 12:00 часот. Денско […]

НОВИ САД И БЕЛГРАД 8 ДЕКЕМВРИ

Нови Сад е вториот по големина град во Србија по Белград. Според најновиот попис од 2011 година, градот има урбано население од 277.522 жители, додека населението на општината е 341.625. Градот се наоѓа на границата помеѓу регионите Бачка и Срем, на брегот на реката Дунав и каналот Дунав-Тиса-Дунав, притоа гледајќи на северните падини на планината Фрушка гора. Уште од формирањето во 1694, Нови Сад е центар на српската култура и го добил името Српска Атина. Денес […]

САРАЕВО И МОСТАР 8 ДЕКЕМВРИ

Сараево е најголемиот и главниот град на Босна, град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто. По неговите улици може да се видат и цркви и џамии, и модерни трговски центри, и стари рушевини кои сведочат за војната во Босна. Програма Ден 1: 08.12.2022 (четврток) Состанок на групата во 19:30 ч. Поаѓање кон Босна и Херцеговина во 20:00 ч. од Дрводекот. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и цариснки формалности. Ден 2: […]

БУДИМПЕШТА-БРАТИСЛАВА-СЕНТ АНДРЕА 8 ДЕКЕМВРИ

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита […]

ИСТАНБУЛ-8 ДЕКЕМВРИ

ТЕРМИН: 07 Декември    1 ден 07.12.2022  СКОПЈЕ–ИСТАНБУЛ Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 15:00 ч.Тргнување во 15:30. Се патува преку граничниот премин Богородица и низ Грција. За време на патувањето, водичот на групата ќе ја презентира програмата на патниците.Ноќно возење со попатни паузи.   2 ден 08.12.2022 ИСТАНБУЛ Пристигнување во Истанбул во утринските часови.   Започнува магијата… Истанбул од 1001 ноќ…     ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ: Панорамско разгледување на градот со автобус:  […]

Аранжмани СПА и Велнес

Македонија Бањи

Негорски бањи – ГевгелијаНегорски бањи Негорски бањи се модерен здравствен и туристички центар за продолжен третман и рехабилитација на пациенти во модерно опремени простории за сите видови на терапија од полето на физикална медицина и рехабилитација. Комплексот се наоѓа на далечина од 3км од Гевгелија, на надморска височина од 50 метри. Лоциран е во многу специфична средина, во подножјето на планината Кожуф, помеѓу богата и ретка јасенова шума, која формира природен парк. Јасеновата шума зафаќа [...]

Србија Бањи

Бањите во Србија го претставуваат најважниот дел од туристичката понуда на земјата. Србија има повеќе од илјада извори на минерална вода и над 40 бањи, од кои многу датираат од далечното римско време. Секој од нив е уникатен на свој начин, а покрај лекувањето на разни здравствени проблеми, повеќето од нив се популарни и омилени дестинации за туристите во текот на целата година. Хотел Цептер – Врњачка БањаНа местото на некогашниот хотел Звезда, во централниот [...]

Бугарија Бањи

Бугарија е лоцирана во североисточниот дел на Балканскиот полуостров. Тоа е крстопат што ги поврзува Истокот и Западот, земја со илјадници години историја и културно наследство, кое ги опфаќа древните цивилизации. Богата со култура и фолклор, земјата чија источна граница ја заплискуваат црноморските води, е одлична дестинација за сите туристи. ЗОШТО ДА ЈА ПОСЕТИТЕ БУГАРИЈА? Софија е главен град на Бугарија. Градот изобилува на култура, архитектура и разноликост, во комбинација со голем број музеи, споменици [...]

Словенија Wellness и Spa

Словенија wellness & spa -  се едни од најстарите спа центри во овој дел од Европа. Словенија е позната по бројни извори на термална вода, кои во случајот со Терми Лашко, Олимија, Чатеж и римските термални бањи се значително искористени. Терме Словенија Лашко / Чатеж / Олимија / Порторож хотели, велнес и спа центри - Република Словенија е субалпска и крајбрежна земја на југот на Централна Европа. Се наоѓа во Централна Европа, а главен град [...]

Србија зима 2022-23

ЗлатиборZlatibor Mountain Resort & Spa 5*- ЗлатиборFIRST MINUTE OFFER Zlatibor Mountain Resort & Spa 5*- Златибор 2 деца до 11,99 години ГРАТИС Цените се дадени за 2 лица на ден за Standart, Superior I Junior Suite Цените се дадени за 3 лица на ден за Family Room и Family Suite Период Мин.ноќи Standart Room Superior Room Family Room Junior Suite Family Suite 23.12-24.12.22 2 263 291 362 351 494 25.12-28.12.22 1 230 263 318 307 [...]

Бугарија -откритие кое се споделува

Зимата во Бугарија е насочена кон скијачките центри Банско и Боровец, кои се и двата најпознати и најголеми скијачки центри во Бугарија. Нудиме и скијачки центар Пампорово. Покрај овие три, во Бугарија има околу 12 ски центри кои секоја година привлекуваат се поголем број странски туристи за релативно евтин зимски одмор. Комбинацијата на природна убавина и разновидност на живописни пејсажи со луксузни, нови хотели и модерен систем на патеки и ски-лифтови, ја рангираат Бугарија меѓу [...]

Словенија

Словенија е подеднакво примамлива дестинација за посета во секое време од годината. Порторож и Копер се прекрасни одморалишта на словенечкото крајбрежје. Не помалку ќе уживате дури и ако одлучите да го изберете езерото Бохињ или Блед за патување во Словенија, или пак да отидете во Птуј - најстариот словенечки град, со зачувано средновековно јадро, идилично езеро. Словенија има кујна, култура, па дури и архитектура која е под големо влијание на нејзините соседи, Италија, Австрија и [...]

Италија – скијање на јужната страна на Алпите

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Вила Алекс Лукс-ПолихроноВила Алекс Лукс е ново изградена вила 2022, истата се наоѓа во Полхроно, на 30м одалеченост од плажа, истата располага со едноспални апартмани за 4 лица или за 6 лица. Апартманите се целосно опремени со кујнски прибор за готвење, маса и столчиња на тераса [...]

Aries Travel Channel Blog