fbpx

ИСТАНБУЛ 8 МАРТ

Прв ден –  (09.03.2023) Средба со групата пред Спортска сала Битола во 15:00 часот. Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот. Денско и ноќно возење со транзит преку Грција, попатни паузи и царински формалности. Втор ден – (10.03.2023) Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според правилата check in ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш […]

КАПАДОКИЈА 23.03 – 26.03.2023 3 ноќи – 4 дена | Лет од Скопје

КАПАДОКИЈА 23.03 – 26.03.2023 3 ноќи – 4 дена | Лет од Скопје Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и […]

ПОРТО И ЛИСАБОН 8ми Март во бисерите на Португалија

ПОРТО И ЛИСАБОН 8ми Март во бисерите на Португалија 08.03 – 13.03.2023 5 ноќи – 6 дена | Лет од Скопје Порто – Втор град по големина во Португалија, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Познат по виното, кое што го носи истото име, како и по својата историја, туристичките атракции и бројните кафулиња, ноќните клубови, кои го прават градот […]

БАРСЕЛОНА 8 МАРТ

БАРСЕЛОНА е главен град на најразвиената шпанска провинција Каталонија и во сè го опишува културното и историското богатство на овој регион. Во целиот свет е познат по својата уникатна архитектура, чиј творец беше еден од најголемите современи архитекти, Антонио Гауди. Барселона е модерен град со широки булевари, пространи плоштади, трговски центри, прекрасни споменици, прекрасна плажа, огромно пристаниште и многу шарени населби. Покрај тоа, ова е градот на забавата, градот на младите, градот на најголемиот фудбалски […]

Будимпешта во Март со авион (17-20 март’23)

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита […]

8ми Март Нови Сад-Сремски Карловци (09-12 март)

НОВИ САД 09.03.2023-12.03.2023 ДЕН 1. 09.03.2023 Состанок на групата на бензиска пумпа Лукоил Охрид во 19:30. Поаѓање за Нови Сад во 20:00. Патот води преку Кичево, Гостивар, Тетово, Скопје и граничен премин Табановце. Патниците од Битола , ќе имаат трансфер до Кичево.Ноќно возење со попатни паузи. ДЕН 2. 10.03.2023 Пристигнување во Нови Сад во раните утрински часови. Денот го започнуваме со разглед на Петроварадинска тврдина – втора по големина во Европа, вистинско ремек дело во […]

Св.Валентин ФИРЕНЦА- СИЕНА-ТОСКАНА (10-13 февруари)

Св.Валентин ФИРЕНЦА- СИЕНА-ТОСКАНА Термин:10.02 – 13.02.2023   10 Февруари (Петок)СКОПЈЕ – БОЛОЊА – ФИРЕНЦА Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 14:00 часот. Полетување за Болоња во 17:55часот  и пристигнување во 19:45 часот. Трансфер до Фиренца (околу 1 час и 30 минути) и сместување во хотелот. Ноќевање. 11. Февруари (Сабота) ФИРЕНЦА Појадок. Разглед на Фиренца, Катедралата Дуомо со автентичната купола – чудо на ренесансната архитектура, Палатата Векио – Градското Собрание, Плоштадот Сињорија – познат […]

8ми Март на Кипар (04-07 Март)

авион/автобус/3 ноќевања/ 3 екскурзии Ларнака/Лимасол/Никозија/Солун Кипар е живописен остров во Средоземното Море кој постојано го привлекува вниманието на илјадници туристи. Оваа област вешто ги комбинира урнатините на античките грчки храмови, остатоци од населби кои датираат од камено време, величествени византиски, па дури и готски катедрали. Ние сакаме во неколку дена на да пробаме да ви пги преставиме  иконски места на островот. Кипар е најголемиот од трите големи медитеранските острови. Со површина од 9250 квадратни. км. […]

8ми Март Атина-Пелопонез-Егина (09-12 Mарт)

***8ми Март ***(Атина-Пелопонез-Егина) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри! Програма […]

РИМ 8 МАРТ

РИМ – ВАТИКАН БАРИ – НЕАПОЛ Сите патишта водат во РИМ Вечниот Град кој е музеј на отворено за милионите туристи кои го посетуваат. Седиштето на “светата столица” – Ватикан е во самото срце на Рим, каде се наоѓа најголемиот христијански храм во светот – ”Св. Петар”, седиште на сите цркви. 08.03.2023 Поаѓање на групата во 15 ч се патува преку Игуменица за Бари. Поаѓање во 23 ч со брод од Игуменица за Бари (Италија). […]

СПЛИТ 8 МАРТ

СПЛИТ – ДУБРОВНИК – ШИБЕНИК – МАКАРСКА – ТРОГИР – КРКА 1 ден 02.03.2023 Поаѓање од пред агенција во 17.00 часот со туристички автобус, преку Албанија, Црна Гора за Хрватска, ноќно возење со попатни паузи. 2 ден 03.03.2023 Утрото пристигнување во Ц. Гора: Св. Стефан, Будва па преку Тиват со траект се преминува Бока – которскиот залив, па Херцег Нови се оди према Хрватска -Дубровник, околу пладне пристигнување во Сплит, разгледување на Сплит со локален […]

ИСТАНБУЛ 8 МАРТ

ИСТАНБУЛ Истанбул е единствен град во светот сместен на два континента Европа и Азија,чија историја започнува пред 2600 години. Истанбул ги чува скапоцените богатства на трите империи на кои некогаш им бил главен град. Тоа е голем космополитски центар каде што се спојуваат исток и запад. 02.03.23 Поаѓање на групата во 18 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори. 03.03.2023Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите,па по разгледувањето […]

БУКУРЕШТ 8 МАРТ

БУКУРЕШТ ДРАКУЛА ТУРА (Трансилванија – Романија) 09.03.2023 Поаѓање за Букурешт во 19 ч со автобус преку Софија, Русе. Ноќно возење со попатни одмори. 10.03.2023 Пристигнување во Букурешт во утринските часови, кој често го нарекуваат „Мал Париз„. Разгледување на Букурешт со водич: Патријаршијата, Парламентот, Плоштадот на револуцијата, Кралската Палата, Универзитетот, Палатата на Правдата, Триумфалната Порта,архитектонскиот комплекс Куртија Веке најстариот дел од Букурешт – кој во средината на XV век го подигнал познатиот Влашки владар Влад Тепеш […]

ПРАГА

ПРАГА КАРЛШТАЈН – КАРЛОВИ ВАРИ – БРАТИСЛАВА ПРАГА – Градот со стотина кули еден од најубавите градови во Европа, познат по најдобро пиво, пивници, архитектура , мостови, традиција… 09.03.2023 Поаѓање во 12.оо чacoт преку Србија, Унгарија, Словачка, ноќно возење со попатни паузи. 10.03 Пристигнување во Прага, разгледување на Прага со локален водич: Старо место: Карловиот мост, споменикот на Карло IX, Еврејскиот кварт, Старомајскиот плоштад со Астрономскиот часовник – Орлои, споменикот на Јан Хус, куќата на […]

БУДВА 8 МАРТ

БУДВА ДУБРОВНИК –ХЕРЦЕГ НОВИ –ИГАЛО- ЦЕТИЊЕ – ОСТРОГ – ТИРАНА 03.03.23 Поаѓање во 00.15 чaсот со автобус, преку Албанија за Будва. Пристигнување во Црна Гора во утринските часови,се поминува покрај Улцињ,Бар,Суто Море,Бечичи,Св.Стефан со панорамски поглед на овие прекрасни туристички места, а потоа пристигнување во Будва и прошетка во стариот дел на градот, каде можат да се видат: црквите Св. Иван, Св. Марија,зидините на Стариот град,пристаништето со јахти…Сместување во соби со засебно твц,студиа и апартмани.Слободно попладне […]

САРАЕВО 8 МАРТ

09.03.2023  – Состанок на група во 18:00, поаѓање во 18:30 од Битола спортска сала. Патувањето ќе биде преку граничен премин Табановце. Ноќно возење низ Србија со попатни паузи и царински формалности. 10.03.2023 –Во утринските часови се пристигнува во САРАЕВО каде прво се сместуваме во Хотел. Во договорено време со локалниот водич се прави прошетка низ центарот на градот, Себиљ, Башчаршија, Народниот театар, Мостовите на Миљацка, Катедралата на светото срце Исусово итн…Со патниците кои ќе доаѓаат […]

8 МАРТ-ВЕНЕЦИЈА-ТРСТ– ВЕРОНА– СИРМИОНЕ

– ВЕНЕЦИЈА – . ТРСТ – ВЕРОНА – СИРМИОНЕ Венеција град чудо, град од соништата кој плени со своите разнобојни палати, канали, тесни улички, безброј мовчиња, мали плоштади…Венецијански карневал и гондолата се симболи на Венеција. Верона асоцијација на љубовта по Шекспировата Ромео и Јулија. 02.03.2023. Поаѓање во 16.00 ч од Прилеп со туристички автобус. Патот води преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори. 03.03.2023 Пристигнување во Трст во утринските часови. Слободно време за шопинг […]

СОКО БАЊА 8 МИ МАРТ/2023

Oпуштање и уживање во Сокобањските природни убавини и богатства, со незаборавна забава на неповторливите прослави со секогаш насмеаните и внимателни домаќини подготвени дополнително да ја подигнат атмосферата… Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртани на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. […]

ЈУЖНА ИТАЛИЈА -8 МИ МАРТ 2023

Алберобело–Наполи–Амалфи–Позитано–Помпеа–Везув–Матера Цела Италија плени со својот шарм и убавина, но југот е посебен, токму затоа ние ве носиме таму. Тргнуваме со нашата пловидба низ водите на јонско море од Игуменица, ноќна пловидба и уживање во мирните морски води. Утрото се будиме во Бари, каде што ќе ни стане јасно зошто југот е посебен. Средновековни и ренесансни села, села покрај морето, планините и езерата претставуваат најдобра и најголема разноликост на Италија. Места каде се чувствува магијата […]

БУДИМПЕШТА 8 МИ МАРТ/ 2023

Будимпешта– град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината. Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда […]

8ми Март во Албанија

8ми Март во Албанија Тирана – Круја -Берат 1 ноќевањe/полупансион/бус 1 ден: 05.03.2022 Сабота Поаѓање за Круја и Тирана од Битола на паркингот Спортска сала во 05.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел уште од […]

Sea View Апартмани Јонско море, Грција

Sea View Апартмани Јонско море, Грција Вилата се наоѓа на прв ред на плажа, пред неа има бич бар со лежалки (кој не се бесплатни, се користат со пијалок или закуска). Сите апартмани се едноспални, т.е имаат спална соба со еден дупли и еден единечен кревет, и во кујната која е одделена од спалната соба има уште едно легло. Кујната е опремена со прибор за готвење и јадење, мини шпорет со рерна, аспиратор, мал фрижидер, […]

Вила Бушати

Вилата Бушати е реновирана пред три години. Има трокреветни соби, трокреветни со помошен лежај(фотелја на отворање), и студиа со 4 кревети, дуплекс кој се наоѓа надвор од вилата во друг објект. Од плажа е оддалечена 50 метри. Студијата се опремени со кујна, клима, фрижидер, СМАРТ ТВ (можат да се поврзат со wi-fi од вилата). Во дворот на вилата има и скара, која можат клиентите да ја користат за своите потреби. Во вилата има паркинг кој […]

Вила Рошела – Саранда, Албанија

Вила Рошела Саранда А кат – (10 м од море) е сместена во најатрактивниот дел од Саранда, во непосредна близина на плажата Деми. Вилата Рошела нуди сместување  во 1/2 и 1/3 соби од А категорија, како и пространи апартмани (Б категорија) опремени со кујна, фрижидер, бесплатен WiFi, скара, градина и бесплатен сопствен паркинг. Секоја единица е опремена со големи тераси со поглед на море, сателитска ТВ со рамен екран,  приватна бања со када или туш, […]

Вила Фиоре – Парга

Вила Фиоре-Парга, Јонско море Парга е град чии корени се протегаат до античкиот период, но била и под силно влијание на западната цивилизација и култура. Опкружен со различни култури, на мал простор, на Епирскиот Полуостров на Јонско море, никна градче со свој единствен и својствен шарм. Посетителите на Парга ќе бидат импресионирани од зеленилото, околните планини и маслинки, нејзините преубави плажи и мирни заливи скриени во големите карпи. Приближувајќи се кон градот, се гледа дека Парга е […]

Вила Спирос – Агиос Никитас, Лефкада

Вила Спирос – Агиос Никитас, Лефкада Лефкада е остров на Јонскиот Архипелаг, кој се наоѓа јужно од Крф и североисточно од Кефалонија, а со континенталниот дел на Грција е поврзана со подвижен мост. Островот со причина го нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името; сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите, чемпресите, шаренилото […]

Вила Порто Фино – Никиана, Лефкада

Вила Порто Фино, Никиана, Лефкада   Лефкада е остров на Јонскиот Архипелаг, кој се наоѓа јужно од Крф и североисточно од Кефалонија, а со континенталниот дел на Грција е поврзана со подвижен мост. Лефкада со причина ја нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името; сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите,чемпресите,шаренилото на цвеќињата,маслиновите […]

Вила Афродити – Нидри, Лефкада

Вила Афродити, Нидри, Лефкада Лефкада е остров на Јонскиот Архипелаг, кој  се наоѓа јужно од Крф и североисточно од Кефалонија, а со континенталниот дел на Грција е поврзана со подвижен мост. Лефкада со причина ја нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името;  сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите,чемпресите,шаренилото на цвеќињата,маслиновите дрвја.. Големиот број […]

Вила Армониа – Катизма

Вила  Армониа – Б кат се наоѓа на околу 2 км од познатата плажа Катизма и 1км од Агиос Никитас. Располага со студија и апартмани во кои можат да се сместат 2-4 лица. Нуди приватен паркинг, интернет и рецепција. Има одлична локација за обиколка на плажите на западниот брег. Најблиската самопослуга и пекара се на 1 км, во Агиос Никитас. Вила Армонија располага со  1/2 студија од 20м2 со брачен кревет плус дополнителен кревет со […]

Хотел Калимера- Амудиа

Хотел Калимера се наоѓа во Амудиа на Јонскиот брег, во близина на плажа, скоро реновиран, нуди услуга на ноќевање со појадок во самиот објект. Хотелот располага со двокреветни и трокреветни соби сите лоцирани на прв спрат, секоја од нив опремена со сопствен тоалет, фен, тв, клима (без доплата) wi-fi, фрижидерче. ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ПО ЛИЦЕ ЗА 7 НОЌЕВАЊА СО ПОЈАДОК ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕУР, ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ ОД 62МКД FIRST MINUTE ПОПУСТ […]

Вила Саваш-Врахос

Вила Саваш се наоѓа на 40 м плажа, помеѓу Врахос и Лигија. Идеална локација за љубителите на мирен одмор. Вилата e погодна за фамилии или парови, располага со 3 спални соби , една дневна и кујна. Двете спални соби имаат француски лежај, во третата спална соба има два одвоени кревети. Вилата има тераса со поглед на море и сопствен паркинг но нема клима. Капацитетот на вилата е 6возрасни + 2деца до 12год. Цените се изразени […]

Вила Луиза – Врахос

ВИЛА ЛУИЗА се наоѓа на прва линија од плажа, располага со трокреветни и четворокреветни апартмани сите со поглед на море. Сите апартмани се со комплет опремена кујнa, сопствен тоалет, ТВ, WiFI, и клима (се доплаќа 6 евра на ден). Апартманите 1/3+1 се лоцирани на приземје, први и втори спрат имаат две простории, спална со 1 брачен кревет и 1 единечен кревет, плус софа во кујна. Апартман 1/3 лоцирани на први и втори кат, две простории, спална […]

Hotel Jenny 3* SIVIRI

Hotel Jenny 3* SIVIRI Хотелот ЏЕНИ е лоциран на 150 м. од прекрасната песочна плажа во центарот на Сивири. Хотелот располага со 37 соби: 1/2 со брачен кревет, 1/3 со 1 брачен кревет и 1 нормално легло и 1/4 со еден брачен кревет и две нормални легла. Собите се опремени со клима уред (вклучен во цената), сат. ТВ и сопствена бања. Собите имаат прекрасен поглед кон плажата и морето. Хотелот располага со базен и лежалки […]

Аранжмани СПА и Велнес

Македонија Бањи

Aurora Resort Spa 5* BerovoСо надморска височина од 1100 метри, ресортот е сместен во источниот планински дел на Македонија, близу до градот Берово, веднаш над Беровското езеро и прекрасниот кањон на Малешевските планини. Точно овој регион, често именуван како мала Швајцарија, се наоѓа еден од четирите воздушни коридори во светот, збогатен со огромно количество на кислород, претворајќи го ресортот во беспрекорно чиста воздушна бања. Изграден од природни елементи, со употреба на вулкански камен и дрво, оплеменет со различни [...]

Србија Бањи

Бањите во Србија го претставуваат најважниот дел од туристичката понуда на земјата. Србија има повеќе од илјада извори на минерална вода и над 40 бањи, од кои многу датираат од далечното римско време. Секој од нив е уникатен на свој начин, а покрај лекувањето на разни здравствени проблеми, повеќето од нив се популарни и омилени дестинации за туристите во текот на целата година. Хотел Бела Јела -Луковска бањаЗошто Луковска Бања? За вас отвораме зелена ризница [...]

Бугарија Бањи

Бугарија е лоцирана во североисточниот дел на Балканскиот полуостров. Тоа е крстопат што ги поврзува Истокот и Западот, земја со илјадници години историја и културно наследство, кое ги опфаќа древните цивилизации. Богата со култура и фолклор, земјата чија источна граница ја заплискуваат црноморските води, е одлична дестинација за сите туристи. ЗОШТО ДА ЈА ПОСЕТИТЕ БУГАРИЈА? Софија е главен град на Бугарија. Градот изобилува на култура, архитектура и разноликост, во комбинација со голем број музеи, споменици [...]

Словенија Wellness и Spa

Словенија wellness & spa -  се едни од најстарите спа центри во овој дел од Европа. Словенија е позната по бројни извори на термална вода, кои во случајот со Терми Лашко, Олимија, Чатеж и римските термални бањи се значително искористени. Терме Словенија Лашко / Чатеж / Олимија / Порторож хотели, велнес и спа центри - Република Словенија е субалпска и крајбрежна земја на југот на Централна Европа. Се наоѓа во Централна Европа, а главен град [...]

Aries Travel Channel Blog