Radan Spa 3*- Пролом Бања, Србија

View on map
Not Rated from 0 review
0/5
100% guests recommend

Description

Print Friendly, PDF & Email

Пролом Бања се наоѓа во Јужна Србија, на падините на Радан планина.
Првенствено позната по лековитaта вода, која припаѓа на ретка група вода со високи вредности:
висока алкална (pH 8,8 до 9.2), ниска (сув остаток од 148 mg / l) бикарбонат.
Со цел да ве приближиме до овој уникатен подарок на природата, ви овозможивме да ја користите Пролом водата насекаде во хотелот.
За лечењето со Пролом вода се засноваат сите здравствени програми кои се нудат овде.
Ефектот од третманот се зголемува со примена на физички третман, чист воздух и прошетка низ природа.
Надморска височина (550-668 м) и умерено-континентална клима со многу сончеви денови во годината придонесуваат за уште подобар одмор.

1. Болести на бубрезите и уринарниот тракт:
хронични инфекции на бубрезите и уринарниот тракт, камења и песок во бубрезите и уринарниот тракт, состојби по хируршки инфекции на бубрегот уринарниот систем, бенигно зголемување на простатата.

2. Болести на дигестивниот систем:
хиперациден гастритис, чир на желудникот и дуоденумот, катара
црева, хроничен запек, воспаление на жолчното кесе и жолчните канали, жолчни камења, состојба после
операции на органите за варење.

3. Кожни болести:
псоријаза и други нарушувања на кератинизација, воспалителни дерматози – егзема, микоза итн.

4. Ревматизам:
воспалителен ревматизам во фаза на мирување, дегенеративен ревматизам (артроза,
спондилоза, спондилартроза), артикуларен и екстра-зглобен ревматизам (фиброзитис, миозитис, тендинитис,
паникулитис).
24-часовен медицински надзор – лекарски прегледи и терапии гостите можат да ги вршат за време на викендите и
на празници, за да можат што поефикасно да го искористат престојот во нашата бања. Во хотелот е организирана и ноќна услуга
лекар на повик.
Спа терапии: пиење лековита пролом вода, хидротерапија (бањи во лековита вода, под вода
масажа, локални бањи, бисерна бања, базен), терапија со медицински пролом кал, електротерапија
(ултразвук, Solux светилка, DD-струи, галванизација, електрофореза, пречки струи, TENS),
магнетотерапија, ласерска терапија, кинезитерапија, рачна масажа.
Дијагностика: Лабораториски, Ултразвучни прегледи, Остеодензитометрија.
Велнес центар: парна бања, солени соби, 5 сауни (фински, инфрацрвени, био), џакузи базен со термални
со вода, џакузи базен со солена вода, тепидариум, масажи, отворен/затворен базен со лековита вода
Пауза на вода.

Хотел Радан 3* нуди сместување во комфорни соби, валнес третмани, објекти за рекреација, забава и прошетки. Без разлика дали доаѓате за третман или празници, деловни состаноци, или едноставно да се релаксирате во природа, вашиот престој може да биде уживање со понудата на Валнес третмани, релаксирачки затворен и отворен базени, ручек во Етно ресторанот, патување во град на Ѓаволот, црквата Лазарица и други културнио и  туристички атракција во областа Топлички.
Ресторани:
Оброци на се служат во два ресторани:
Појадок – шведска маса, во ресторанот Нови Радан во главната зграда, во близина на рецепцијата.
Време за појадок: 07;00 – 10;00 часот
Ручек и вечера се служат во централниот ресторан на хотелот.
Можете да изберете помеѓу 3 оброци од дневното мени + диетални или посни оброци.
Со ручекот се служи со супа или чорба, овошје или торта.
Време на ручек: 12,30 – 15,00 часот
Време на вечера: 17:30 – 20:00 часот
Кафетерии:
Кафе клуб
Клубот за кафе се наоѓа на последниот кат од главната зграда, од каде има прекрасен панорамски поглед на пошумените падини на планината Радан и црквата Св. Преображение.
Кафе бар
Кафе-барот се наоѓа во центарот на шеталиштето и е пријатно место за релаксација
Кафе бар покрај базен
Во текот на летните месеци, покрај базенот има кафе бар, кој вклучува безалкохолни и алкохолни пијалоци, сладолед, колачи и сендвичи.

Во хотел Радан сместувањето e во во стандардни, комфорни соби и апартмани.
Освен еднокреветни и двокреветни соби, хотелот нуди и 8 трикреветни соби (француски кревет + дополнителен кревет со стандардни димензии), 6 семејни соби (соба со француски лежај + соба со два класични кревети, поврзани со врата) и 10 апартмани (спалнa со дневен престој и кујна).
Стандард соби:
2 класични кревети или брачен кревет, телевизија, тоалет, безжичен интернет, фен, бањарка
капацитет 1-2 лица
Комфорт соби:
Нов кат во главната зграда, 2 класични кревети или брачен кревет, ЛЦД телевизор, клима, тоалет, мини бар, безжичен интернет, фен, бањарка
капацитет 1-2 лица
Апартмани:
Спална соба, дневна и кујна, 2 ЛЦД телевизори (во дневната соба и спалната соба). телефон, клима, тоалет, мини бар, безжичен интернет, фен, бањарка
капацитет 1-4 лица

Цени за сместување во хотел Радан за 2024 година – полни пансиони

Цени на ден за основен БО пакет ( минимум 3 и повеќе денови )

Периоди цена
01.01-31.03.2022 55
01.04-30.04.2022 56
01.05-20.05.2022 57
20.06-10.09.2022 60
10.09-30.09.2022 57
01.10-31.10.2022 55
01.11-24.12.2022 55

Цени во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Основниот БО ден вклучува:
– Цените се дадени по лице на ден во двокреветна стандард соба.
– Лекарски прегледи од дежурни лекари за време на престојот;
– Балнеотерапија: пиење медицинска Пролом вода од изворот, хидрокинеза терапија (групни вежби во базен со лековита вода),
– Докторска здравствена контрола: 24-часовна медицинска услуга во хотелот, изработка на отпусна листа;
– Секојдневно користење на Велнес центарот: сауна, солена соба, парна бања, тепидариум, џакузи базен, отворен-затворен базен;
– Секојдневна употреба на внатрешен базен (16×9м) со лековита вода, температура 30°C;
– Секојдневна употреба на отворени базени со лековита вода (при временски услови дозволи);
– Секојдневно користење на фитнес сала и спортски терени (две асфалтни игралишта за мали спортови: ракомет, одбојка, кошарка); користење на салата за забава: пинг понг, билијард, пикадо, друштвени игри;
– Сместување во стандардни двокреветни соби во хотел Радан: ТВ, интернет, лековита вода Пролом, бањарки, фен за коса;
– Храна на база на полн пансион: сите три оброци по принцип на бифе маса;
– Програма за анимација со спа рекреативец: групни вежби во фитнес сала и на отворено, прошетки;

Доплати:
– Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден
– Престој во апартман: 13 € по лице на ден

Попуст за деца (во придружба на двајца возрасни):
– Деца до 7 години престојуваат бесплатно
– Деца 7-12 години: 50% од наведените цени

Плаќање: 100% аванс, најмалку 15 дена пред пристигнувањето на гостинот.

Изборна програма:
– Екскурзија до Ѓавоља Варош (споменик на природата и единствен претставник на Србија во изборот за „7 чуда на природата“)
– Екскурзија до Луковска Бања (највисоката бања во Србија, 37 извори на термална вода)
– Екскурзија до Куршумлија (првата престолнина на Србија, со манастири од 12 век) и неолитската населба Тротоарот;

Rules

Check In 12:00 pm
Check Out 12:00 pm

Rooms

avg 0 /night

Owner

Aries Travel

Member Since 2019