from 0
Резервирај

Св. Кирил и Методиј на Евиа Бања Едипсос-Скијатос-Св.Давид (24-27 Мај’24)

EdipsoSpa, Irakleous, Loutra Edipsou, Greece
Нема оценка
Времетраење

4 дена/3 ноќи/3 екскурзии

Вид на аранжман

Specific Tour

Големина на група

50 луѓе

Јазик

___

Преглед

Print Friendly, PDF & Email

Св. Кирил и Методиј на Евиа-Скијатос-Св.Давид

(24-27 Мај’24)

Eвиа, второт по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 400 км од Битола. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеѓу домашното население.

Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација на термални води и море. Во прилог е фактот дека една од најстарите бањи ќе биде спомената во делата на познатиот грчки филозоф Аристотел. Римските императори Адријан, Септимус Севера и Маркус Аурелиус ја примија во Римската империја. Од тоа време на римските бањи е позната како Сила. Бањата ја наруши византискиот император Теодосиј како објект за собирање на незнабожците. Денес, градот има околу десет илјади жители, 198 хотели, од кои 18 се со спа објекти.

3 ноќи/4 дена/ бус+брод

ПРОГРАМА

1.Ден 24.05.2024 (петок) БИТОЛА – ЕВИА
Тргнување од Битола во 01:00 часот од на Спортска сала. (Можност за организиран трансфер од други градови со доплата) Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Агиокамбос. Продолжување на патувањето за Едипсос. Сместување на групата во хотел-апартмани во Едипсос во непосредна близина на бањата и шеталиштето. Запознавање со местото и можност за одмор, прошетка и капење во пријатната и лековита минерална вода на бањата. Слободно време. Ноќевање 1

2.Ден 25.05.2024 (сабота) Евиа – Скијатос

Појадок. Слободно претпладне. Можност за факултативна (25 Еур) посета на островот Скијатос – еден од најпопуларните острови во Грција, познат по златните песочни плажи, зелената шумска природа и прекрасната атмосфера. Овој остров, иако не е многу голем, нуди многу забава за сите возрасти, па затоа е омилен и помеѓу младите, но и помеѓу семејствата кои патуваат заедно. Во градот можете да уживате на прошетка покрај пристаништето, да седнете во една од многуте таверни, да навлезете низ тесните улички со продавници, а тука се и прекрасните кафулиња каде може да се освежите со превкусен коктел. За забавата на младите навечер се задолжени неколку дискотеки, а за прекрасните сончеви денови имате голем избор на неверојатни плажи. Ќе имаме можност да го разгледаме главниот град на островот и да уживаме во пријатната атмосфера на тесните улички и безброј мали дуќани. И се разбира ќе имаме можност да застанеме на Koukounaries -најпознатата плажа со најситниот златен песок која им нуди на туристите кристално чиста вода и уживање покрај шума. Враќање на Евиа. Слободно попладне.  Ноќевање 2.

3.ден 26.05.2024 (недела) Евиа – Разглед на островот – Едипсос, Св.Давид

Појадок. Можност за факултативна (15 Еур) организирана посета на Манастирот Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора и  Метеори. Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос.  Слободно попладне. Ноќевање 3.

4.ден 27.05.2024 (понеделник ) Евиа – Едипсос – Македонија

Појадок. Слободно претпладне за користење на бањите и релаксација во Едиспсос. Напуштање на хотелот. Преку Агиокамбос, со траект до Глифа. Во вечерните часови пристигнување во Битола. Трансфер до останати градови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 149 €  (9.238,00 ден.)

Цена за уплата до 30/04/24: 134 €  (8.308,00 ден.)

Цената на аранжманот опфаќа:

 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апартмани во  Едипсос на база 3 ноќевања со појадок  https://www.kiapekos.gr
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето.

Цената на аранжманот не опфаќа

 • Посета на манастирот Св.Давид 15 Еур
 • Екскурзија до островот Скијатос  25 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Доплата:

 • доплата за 1/1 соба е +50% од цената на аранжманот
 • Деца од 2 – 12 години плаќаат 70% од цената на аранжманот
 • Доплата за трансфер од останати градови 10 Еур повратно.

 

НАПОМЕНА:

 • За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници;
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ

Втор остров по големина во Грција, со 180км должина и нешто помал од Крит е островот Евиа. Се протега долж брегот на Беотија и Атика од северните Споради до островот Андрос во близина на Киклада. Халкида е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, низ островот Скиатос. Се карактеризира со долга песочна плажа од 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата флора и фауна, долга сезона. Близу до Атина е, и тоа е предност за сите оние кои сакаат да го запознаат грчкиот главен град. Пристигнувањето до островот е многу едноставно, од правецот на северна Грција ( автопат Солун-Атина) се патува спрема Атина па до градот Глифа од каде се заминува со траект до Агиокампоса од каде што пак Едипсос е на 20км.

 

 

Highlights

 • Еден од најстарите егејски острови кој сé уште не доживеал толкава популарност е островот Евиа. Можеби затоа тука можете вистински да уживате и да се опуштите.
 • Нема многу туристи, како што знае да биде случај со попознатите острови, па поради тоа ова место нуди мир и спокој за секого. Евиа го претставува античкиот дух на Грција преку историските знаменитости сместени на островот.
 • Прекрасните плажи со бујно зеленило и цвеќиња го прават овој остров вистински рај за посетителите. Ако сте во можност, посетете го градот Едипсос каде има лековити термални води.

Агенда

1.Ден 24.05.2024 (петок) БИТОЛА - ЕВИА
1.Ден 24.05.2024 (петок) БИТОЛА - ЕВИА

1.Ден 24.05.2024 (петок) БИТОЛА - ЕВИА
Тргнување од Битола во 01:00 часот од на главна автобуска станица. (Можност за организиран трансфер од други градови со доплата) Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Агиокамбос. Продолжување на патувањето за Едипсос. Сместување на групата во хотел-апартмани во Едипсос во непосредна близина на бањата и шеталиштето. Запознавање со местото и можност за одмор, прошетка и капење во пријатната и лековита минерална вода на бањата. Слободно време. Ноќевање 1

2.Ден 25.05.2024 (сабота) Евиа - Скијатос
2.Ден 25.05.2024 (сабота) Евиа - Скијатос

Појадок. Слободно претпладне. Можност за факултативна (25 Еур) посета на островот Скијатос - еден од најпопуларните острови во Грција, познат по златните песочни плажи, зелената шумска природа и прекрасната атмосфера. Овој остров, иако не е многу голем, нуди многу забава за сите возрасти, па затоа е омилен и помеѓу младите, но и помеѓу семејствата кои патуваат заедно. Во градот можете да уживате на прошетка покрај пристаништето, да седнете во една од многуте таверни, да навлезете низ тесните улички со продавници, а тука се и прекрасните кафулиња каде може да се освежите со превкусен коктел. За забавата на младите навечер се задолжени неколку дискотеки, а за прекрасните сончеви денови имате голем избор на неверојатни плажи. Ќе имаме можност да го разгледаме главниот град на островот и да уживаме во пријатната атмосфера на тесните улички и безброј мали дуќани. И се разбира ќе имаме можност да застанеме на Koukounaries -најпознатата плажа со најситниот златен песок која им нуди на туристите кристално чиста вода и уживање покрај шума. Враќање на Евиа. Слободно попладне.  Ноќевање 2.

3.ден 26.05.2024 (недела) Евиа – Разглед на островот - Едипсос, Св.Давид
3.ден 26.05.2024 (недела) Евиа – Разглед на островот - Едипсос, Св.Давид

Појадок. Можност за факултативна (15 Еур) организирана посета на Манастирот Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора и  Метеори. Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос.  Слободно попладне. Ноќевање 3.

4.ден 27.05.2024 (понеделник ) Евиа – Едипсос - Македонија
4.ден 27.05.2024 (понеделник ) Евиа – Едипсос - Македонија

Појадок. Слободно претпладне за користење на бањите и релаксација во Едиспсос. Напуштање на хотелот. Преку Агиокамбос, со траект до Глифа. Во вечерните часови пристигнување во Битола. Трансфер до останати градови.

Вклучува/Не вклучува

 • Цената на аранжманот опфаќа:
 • Превоз со современ туристички автобус;
 • Сместување во апартмани во  Едипсос на база 3 ноќевања со појадок  https://www.kiapekos.gr
 • Превоз со траект на релација Глифа – Агиокампос
 • Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
 • Трошоци за организација на патувањето.
 • Цената на аранжманот не опфаќа
 • Посета на манастирот Св.Давид 15 Еур
 • Екскурзија до островот Скијатос  25 Еур
 • Повратен трансфер од останати градови 10 Еур
 • Патничко осигурување

Локација на аранжманот

EdipsoSpa, Irakleous, Loutra Edipsou, Greece
од 0

Tour Packages

Select Hotel Package

Why book with us?

 • Аранжман со поволна цена

  Аранжман со поволна цена

  Одлична цена за програма од 3 ноќевања/ 4 дена и 3 екскурзии

 • Аранжман со висок квалитет

  Аранжман со висок квалитет

  Одличен сооднос на цена-квалитет на програма

 • Wellness и СПА аранжман

  Wellness и СПА аранжман

  Бесплатен влез на Бања Едипсос на море

You might also like