Print Friendly, PDF & Email

Знаменитости на Кипар

Кипар е живописен остров во Средоземното Море кој постојано го привлекува вниманието на илјадници туристи. Оваа област вешто ги комбинира урнатините на античките грчки храмови, остатоци од населби кои датираат од камено време, величествени византиски, па дури и готски катедрали. Топ 20 кипарски атракции ќе ви помогнат да ги запознаете главните иконски места на островот.

Манастир Кикос

Кикос е најпознатиот манастир на Кипар – место кое многу туристи и аџии имаат тенденција да го посетуваат. Во оваа црква се наоѓа чудесната икона на Богородица од самиот апостол Лука. Постои уште едно непроценливо светилиште – ременот на Пресвета Богородица, кој ги лекува жените од неплодност.

Кејп Греко

Кејп Греко е девствена област која не била предмет на човечка интервенција. Повеќе од 400 растителни видови, неколку стотици животни и птици преселници може да се најдат во националниот парк. Ловот во оваа област е строго забранет, благодарение на што е зачувана природната разновидност.

Национален парк Акамас

Акамас е знак на Кипар кој ќе ги импресионира loversубителите на природата. Ова се пејзажи со неверојатна убавина: чиста вода од огледала, богати четинарски шуми, плажи со камчиња. Во националниот парк, можете да се восхитувате на циклами, диви сливи, мирта, планинска лаванда и други ретки растенија.

Гробници на кралевите

Недалеку од градот Пафос, постои стара некропола, каде што претставниците на локалното благородништво го најдоа последното засолниште. И покрај неговото име, во гробот нема погребувања на владетели. Првите камени гробници се создадени на почетокот на 4 век п.н.е., самата некропола е издлабена просторија во карпата, кои се поврзани со премини и скали.

Црква Свети Лазар

Овој храм е еден од најчесто посетуваните на островот, тој е изграден во 9-10 век на местото каде што се наоѓал гробот на светителот. Лазар им е познат на христијаните како пријател на Исус, кого воскресна на четвртиот ден по неговата смрт. Неговите мошти и чудесната икона сè уште се чуваат во црквата.

Катакомби на Свети Соломон

Катакомбите се единствено свето место, делумно создадено од природата и човекот. Според легендата, Соломонија одбила да изведува римски обреди, па таа и нејзините синови се криеле во пештера 200 години. На влезот е мало дрво од фстаци, обесено со остатоци од ткаенина. За да се слушне молитвата, императив е да се остави парче ткаенина на гранките.

Alaамија Хала Султан Теке

Оваа знаменитост на Кипар е една од најпочитуваните во светот на муслиманската култура. Theамијата е изградена на почетокот на 19 век, но според легендата, нејзината историја започнала нешто порано. Тетката на пророкот Мухамед во 649 година возеше на тоа место на коњ, падна и и го скрши вратот. Ја погребаа со почести, а ангелите го донесоа каменот за гробот од Мека.
Тврдина Ларнака

Тврдината е изградена во XIV век за да се заштити крајбрежјето од непријателските напади. Но, сепак, неколку века подоцна, Турците ја зазедоа земјата и ја обновија уништената тврдина. Наскоро територијата падна под контрола на Британците, кои основаа затвор и полициска станица на местото на замокот. Денес тврдината функционира како музеј.

Хоирокитија

Ова е местото на населување на луѓе кои живееле во неолитската ера, односно пред 9 илјади години. Благодарение на напорите на археолозите, беше можно да се обноват деталите од секојдневниот живот, како и некои историски моменти. Селото е опкружено со висок wallид – жителите морале да се бранат од некого. Каде на крајот отишле и зошто биле принудени да ја напуштат населбата е мистерија за историчарите. Интересен е и пределот на Кирокитија. Претходно, населбата стоеше на морскиот брег, но со текот на времето, водата се повлече.

Замокот Пафос

Оваа тврдина е една од главните атракции на Кипар. Го граделе Византијците, но по најсилниот земјотрес во XIII век бил скоро целосно уништен. Утврдувањето било обновено, но веќе во XIV век Венецијанците сами го расклопувале за да не падне зградата на турските војски што напредувале. После долг отпор, Османлиите успеале да го заземат градот и во 16 век тие сами изградиле на местото на величествениот замок, кој преживеал до денес. Долго време имаше затвор во рамките на неговите wallsидови, но сега тие вршат екскурзии таму за бројни туристи.

Солт Лејк

Тоа е најголемото езеро на островот и се наоѓа во близина на Лимасол. Ова е плиток, делумно мочурлив резервоар, каде стада птици се собираат на зима. Патниците можат да видат стада кранови, фламинга, чапји и многу други ретки видови. Во летната жештина, соленото езеро практично се суши, можете дури и да пешачите пеш.
Манастир Свети Никола

Ова свето место е особено популарно меѓу loversубителите на мачки, животните се вкорениле таму многу години. Добриот став кон чистачите е сосема оправдан: токму тие беа во можност да го спасат Кипар од инвазијата на отровни змии во IV век. Туристите можат да ги третираат мачките со нешто вкусно: тие се особено почитувани во theидовите на манастирот, покажуваат почит и вие.

Вароша

Некогаш Вароша беше туристички центар – таму беа изградени многу хотели, ресторани, кафулиња. Но, сега тоа е напуштена четвртина во градот Фамагуста, кој припаѓа на непризнатата држава Северен Кипар. За време на граѓанскиот удар, војниците биле внесени на територијата, принудувајќи ги жителите набрзина да ја напуштат областа. Оттогаш, празни згради потсетуваат на некогашниот просперитет на Вароша.

Античкиот град Курион

Курион е античка населба која содржи архитектонски споменици од времето на хеленизмот, Римската империја и раната христијанска ера. Одејќи низ урнатините, можете да го видите местото на битката со гладијаторите, куќата на Ахил, римски бањи, мозаици, остатоци од фонтаната Нимфеум. Падот на градот започнал во 4 век од нашата ера. д. по серија силни земјотреси, и конечно жителите го напуштија во 7 век, кога областа беше заземена од Арапите.
Ископување на градот Аматус

Античкиот град Аматус е уште една преживеана античка грчка населба. Тука се наоѓаат урнатините на храмот Афродита, акрополата, како и автентични мермерни колони и антички погребувања. Аматус бил просперитетен град со развиена трговија; тој бил освоен од Римјаните, Персијците, Византијците, Птоломеите во различно време, но конечниот пад се случил за време на деструктивната воена кампања на Арапите.

Замокот четириесет колони

Замокот Четириесет колони е уште една атракција на Кипар, која е зачувана уште од VII век од нашата ера. Ова утврдување е изградено за да се заштити територијата од рациите на Арапите, а потоа било обновено во 13 век, но силниот земјотрес го уништил. Урнатините се пронајдени случајно во средината на дваесеттиот век: за време на обработката на земјината парцела, откриена е стара мозаична плоча. За време на ископувањата, откриен е антички архитектонски споменик, од кој само четириесет колони, наменети за држење на сводот, и византиската порта преживеале.
Аквадукт Камарес

Аквадуктот Камарес е древна градба што се користи од 18 век како аквадукт за снабдување на градот Ларнака. Конструкцијата е изградена од 75 идентични камени лакови, се протега на неколку километри и достигнува 25 метри висина. Аквадуктот функционираше до 1930 година, но по создавањето на нов гасовод стана архитектонски споменик.
Архиепископска палата

Се наоѓа во главниот град на Кипар – Никозија, седиштето на архиепископот на локалната црква. Издигната во 20 век во псевдо-венецијански стил, покрај него има палата од 18 век, оштетена за време на инвазијата на Турците во 1974 година. Во дворот има катедрала, библиотека, галерија.
ad
Винарија Кио

Дегустацијата и екскурзијата во реномираната винарија во Лимасол се целосно бесплатни. Таму можете да вкусите вкусно локално вино, кое се произведува со употреба на традиционални технологии повеќе од 150 години. По турнејата, на туристите им се нуди да го купат својот омилен пијалок.
Бања на Афродита

Затскриено грото украсено со растенија, според легендата, се смета за местото каде Афродита го запознала својот сакан Адонис. Ова место е особено сакано од жените – тие веруваат дека водата го подмладува организмот и дава поттик на енергија. Морето во овој залив е студено дури и при најсилна топлина – подземните извори не дозволуваат да се загрее. Грото е мало: неговата длабочина е само 0,5 метри, а дијаметарот е 5 метри.

И, ова не се сите атракции на Кипар. Овој остров дефинитивно вреди да помине што повеќе време таму.

Advertisement