Пазар на работа и индустрии во Нов Зеланд

Print Friendly, PDF & Email

Пазар на работа и индустрии во Нов Зеланд   Нашиот пазар на труд се движи во нагорна линijа во последните години, воден од солиден економски раст од околу 3% на годишно ниво. Како одраз на тоа, невработеноста достигна 10% во 2018 година. Додека растот во економијата и во работните места се предвидува да се намали малку по 2021 година, владата сепак очекува работната сила да порасне на 1,8% на годишно ниво – што значи на […]

Read More

Соопштение согласно условите со корона вирус

Print Friendly, PDF & Email

Соопштение во врска со пандемијата на вирусот Covid-19 Почитувани, заради неизвесноста од пандемијата со COVID-19 во однос на понатамошните патувања, Ве известуваме дека за веќе резервираните аранжмани Ви следува вредносен ваучер. Во продолжение Ви го пренесуваме соопштението за издавање ваучери. СООПШТЕНИЕ Почитувани патници, Имајќи ја предвид моменталната состојба на прогласена пандемија на светско ниво од страна на Светската здравствена организација, поради прогресивното ширење на коронавирусот (COVID – 19), како и препораките на Владите ширум светот […]

Read More

Титикака – највисокото езеро во светот

Print Friendly, PDF & Email

Титикака   Титикака (шпански: Lago Titicaca, кечуански: Titiqaqa Qucha) — најголемото езеро во Јужна Америка и се наоѓа на западниот дел од континентот. Тоа е воедно и највисокото езеро во светот (се наоѓа на 3.810 метри надморска височина). Долго е 196, а широко 56 километри во просек и се протега од југоисточниот дел на Перу па се до западна Боливија. Површината изнесува 8.300 км, а најдлабоката точка се наоѓа на 280 метри под површината. Вкупно 25 […]

Read More

Чудото од природата:Перуанска мака која мора да ја конзумирате

Print Friendly, PDF & Email

Чудото од природата:Перуанска мака Маката ( Lepidium meyenii ) е корен сличен на ротквица кој расте на високите планини во Перу, на надморска висина преку 4000 м. Првите записи за употребата на маката потекнуваат од пред 2000 години. Маката ја употребувале старите цивилизации не само за исхрана туку и за медицински цели. Била важна состојка во исхраната поради тоа што е богата со шеќери и протеини. Содржи 60 % јаглени хидрати, 10 % протеини, 8,5 […]

Read More

Култура и Религија на Перу

Print Friendly, PDF & Email

Култура Културата на Перу е воглавно под влијание на староседелската и европската култура. Традицијата и културата на Перу, како на пример литература и археолошки пронајдоци датираат уште од пред колонизаторската ера и пред периодот на Инките. Инките ја збогатиле културата на Перу преку архитектонските подвизи како на пример Мачу Пикчу. Колонијалната барок архитектура е доста застапена во Перу но со примеси на локланата традиција и култура. Повеќето уметнички дела се со религиозна тематика, како на […]

Read More

Фауната на Перу

Print Friendly, PDF & Email

„Перу“ има некои од најголемите биодиверзитети во светот. Таа се смета за втора земја со најголем биодиверзитет во светот според National Geographic. Таа е четврта земја со најмногу тропски шуми во светот и е 9-та земја на планетата земја со најголема шумска област.Еве некои од најуникатните животни во Перу… АНДИСКИОТ ПЕТЕЛ НА КАРПИТЕ Сметано на една од најдобрите светски дестинации за наблудување птици, Перу се рангира на второто место во однос на уникатните видови птици, […]

Read More

Арекипа (регион) – Перу

Print Friendly, PDF & Email

Арекипа (регион)-Перу   Арекипа е регион во југозападно Перу. Регионот се граничи со регионите Ика,Ајакучо,Апуримак и Куско на север, со регионот Пуно на исток, со регионот Мокегва на југ и на запад излегува на Тихи Океан. Главен град е Арекипа. Тој е вториот најнаселен град во Перу, по Лима, со градско население од 1.008.290 жители според националниот попис во  2017 година.Во зима е потопло отколку во лето.Неговиот прекарот е  „белиот град“ (la ciudad blanca, на […]

Read More

Откријте го националниот парк ТЕИДЕ во ТЕНЕРИФЕ

Print Friendly, PDF & Email

Националниот парк Теиде е најголемиот парк на Канарските острови. Патување што треба да биде на врвот на списокот што мора да се види од сите што го посетуваат Тенерифе. Уникатен пејзаж на кратери,вулкани и реки на скаменета лава,опкружувајќи ја импресивната силуета на вулканот Теид,која се наоѓа на 3.718 m надморска височина. Опсерваторијата Теиде е на планината Теиде со надморска височина од 2400м.Таа е најголемата светска сончева опсерваторија и има идеална локација за набљудување на сонцето […]

Read More

Get Updates & More

Thoughtful thoughts to your inbox