Print Friendly, PDF & Email

Перуанското овошје, едно од најнеобичните во светот

Домашните плодови на Перу имаат егзотични вкусови што се многу пријатни за јадење. Може да се најдат во различни начини: свежи, преработени, десерти или ликери, или како додаток на диета богата со витамини и антиоксиданти. Агуамаманто, кам-каму, чиримоја и лукума, кои растат во Амазон и во подножјето на Андите, се некои примери за разновидност на овошје што има во Перу.

АГУАМАНТО

Основни информации:
Агуаманто се смета за една од петте најдобри храна произведена во Перу која придонесува за здравјето.

Здравствени придобивки:
Може да го зајакне имунолошкиот систем затоа што содржи антиоксиданти, витамини А и Ц, фосфор и калиум. Антиоксидансите помагаат на подобрување на перформансите на кардиоваскуларните функции. Постојат истражувања кои даваат агиаманто својства за намалување на холестеролот кај пациенти со хиперхолестеролемија.

 

КАМУ – КАМУ

Основни информации:
Тоа е вид роден во перуанската џунгла, црвена (или зелена) и многу кисела по вкус, која расте на бреговите на реките и во неколку области на Амазон. Тоа е едно од природните плодови со најголема количина на витамин Ц, покрај тоа што содржи биоактивни соединенија кои би можеле да ги спречат разни кардиоваскуларни заболувања и рак.

Здравствени придобивки:
Каму каму му обезбедува на телото различни класи на аминокиселини како што се серин, валин и леуцин, покрај другите хранливи материи како што се натриум, калиум, калциум, цинк, магнезиум, манган и бакар. Ова овошје содржи висок индекс на витамин Ц (10 пати повеќе од портокал и 40 пати повеќе од лимон, засновано на 100 грама на секое овошје); што придонесува за формирање на коски, заби, кожа, ‘рскавица, лигаменти и колаген, протеин кој влијае на развојот на тетивите и крвните садови. Од друга страна, истражен е неговиот потенцијал во спречувањето на болести поврзани со имунолошкиот систем, кој посочи дека екстрактот од семе е извор на бетулинска киселина.

 

Каму каму е дрво кое расте природно во Перуанскиот Амазон. Оваа супер храна е кружна во форма, мала и црвеникава боја, со мал кисел вкус. Неговите својства се користат како антивирусно и овошје на грип, исто така, се борат против ладни рани, зостер, грип и кашлица.

Друга од неговите одлични придобивки на camu camu е да го подобри дигестивниот систем, предизвикан од тоа што ја содржи серинската компонента. Исто така, тоа е во согласност со зголемување на нивото на калциум, железо, рибофлавин, ниацин, калиум и фосфор, со што се подобрува функционирањето на човечкото тело.

Ракот е уште едно од заболувањата што можат да се спречат со консумирање на каму-каму, неговите антиоксидативни својства се моќни како одбрана за човечкото тело. Воспаленијата, исто така, ќе имаат позитивни реакции при конзумирање на сок од ова овошје, поради неговата висока содржина на витамин Ц.

 

ЧИРИМОЈА

Основни информации:
Чиримоја му обезбедува на телото 32% од витамин Ц што треба да го консумира едно лице на ден (процент засновано на 100 грама овошје).

Здравствени придобивки:

Содржи мали количини на витамини како Б1 и Б2 и минерали како калциум, фосфор и железо; Исто така, богата е со калиум, а витамин Б6 и Ц. Вториот учествува во синтезата на колаген, коски и заби.

 

ЛУКУМА

Основни информации:

Лукума е природен енергетичар, кој обезбедува калиум, витамин Б3 и каротеноиди. Обезбедува виталност да се вршат дневни активности нормално, и е богата со ниацин (витамин Б3). Благодарение на второто, го стимулира правилното функционирање на нервниот систем.

Здравствени придобивки:

Лукума придонесува јаглени хидрати, витамини и минерали во исхраната. Содржи бета-каротин, кој има антиоксидантни својства, а исто така се користи за спречување на одредени видови на карциноми и срцеви заболувања.

ГРАНАДИЛА

Основни информации:

Главните земји на кои се извезува перуанската гранадила се Холандија, Шпанија и Русија. Ова овошје има антиоксидантни својства и е добар извор на витамини и минерали.

Здравствени придобивки:

Гранадилата се користи во традиционалната медицина и се препорачува за третман на несоница и вознемиреност, бидејќи содржи флавоноиди и има фитопатогени ефекти. Неговата ефикасност кај невролошки симптоми и топли трепки поврзани со менопауза е пријавена во некои истражувања.

МАНГО

Основни информации:

Ова овошје, од кое сме четврти извозник во светот со различни сорти како што е Кенто манго (свежо), Едвард (замрзнат), Хаден и Томи Аткинс, е прекрасна храна. Не само што има сладок и интензивен вкус и мазна текстура, туку е богата со витамини А и Ц, минерали, фитохемикалии и антиоксиданти, и обезбедува ниски количини маснотии и натриум.

Здравствени придобивки:

Манго содржи бета-каротин, кој се користи за спречување на симптоми на астма и е веројатно ефикасен за одредени видови на рак. Исто така калиум го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, неговиот витамин А помага во нега на кожата. Хранливи материи што ги содржи го штитат здравјето на очите и го промовираат варењето на храната.

 

 

ГУАНАБАНА

Основни информации:
Гуанабаната е богат со витамини Ц, Б1 и Б2 и минерали (магнезиум, калиум, фосфор и железо) кои го зајакнуваат организмот. Неговите лисја, семе, корен и овошје традиционално се користат за нивните здравствени придобивки. Постојат истражувањa кои ги истакнуваат неговите својства на хипертензија, воспаленија, покрај неговите хепатопротективни карактеристики, итн.

Здравствени придобивки:

Гуанабаната исто така има висока содржина на витамин Б1 им помага на клетките на организмот да ги претворат јаглехидратите во енергија и игра улога во контракција на мускулите и спроводливост на нервни сигнали. Од своја страна, витамин Б2 е важен за растот и производството на црвените крвни клетки.

ПАЛТА

Основни информации:

Глобалната потрошувачка на авокадо се зголемува за 5% секоја година. Во Перу, втора земја извозник во светот, има околу 32.000 хектари култивација авокадо на Хас, една од многуте сорти што се продаваат во странство.

Здравствени придобивки:

Авокадото има калиум и е извор на енергија и здрави масти. Неговата содржина на магнезиум го фаворизира функционирањето на нервниот и мускулниот систем, како и го регулира нивото на гликоза во крвта. Исто така е важно во поддршката на имунолошкиот систем. Има фолна киселина или Б9, што спречува малформации за време на бременост и лактација. Авокадото омега 3 се грижи за кардиоваскуларниот систем.

 

МАРАКУЈА

Основни информации:
Маракуја, или овошје страст, е интензивно и многу корисно за вашето здравје.
Од ова овошје се користат нејзините семиња и пулпа и е идеален за правење сокови, пијалаци и столбови.

Здравствени придобивки:
Тоа е овошје богато со витамин А и витамин Ц, кое благодарение на своите антиоксидантни својства спречува стареење, штити од оштетување на сонцето и го зајакнува имунолошкиот систем.
Содржи голема количина на растителни влакна кои ја подобруваат транзитноста на цревата и го намалуваат ризикот од гастроинтестинални заболувања.Има калиум, фосфор и магнезиум.
Обезбедува висока содржина на железо и флавоноиди.

a