fbpx

8ми Март на Кипар (04-07 Март)

авион/автобус/3 ноќевања/ 3 екскурзии Ларнака/Лимасол/Никозија/Солун Кипар е живописен остров во Средоземното Море кој постојано го привлекува вниманието на илјадници туристи. Оваа област вешто ги комбинира урнатините на античките грчки храмови, остатоци од населби кои датираат од камено време, величествени византиски, па дури и готски катедрали. Ние сакаме во неколку дена на да пробаме да ви пги преставиме  иконски места на островот. Кипар е најголемиот од трите големи медитеранските острови. Со површина од 9250 квадратни. км. […]

Будимпешта во Март со авион (17-20 март’23)

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита […]

8ми Март Атина-Пелопонез-Егина (09-12 Mарт)

***8ми Март ***(Атина-Пелопонез-Егина) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри! Програма […]

ИСТАНБУЛ 8 МАРТ

Прв ден –  (09.03.2023) Средба со групата пред Спортска сала Битола во 15:00 часот. Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот. Денско и ноќно возење со транзит преку Грција, попатни паузи и царински формалности. Втор ден – (10.03.2023) Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според правилата check in ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш […]

КАПАДОКИЈА 23.03 – 26.03.2023 3 ноќи – 4 дена | Лет од Скопје

КАПАДОКИЈА 23.03 – 26.03.2023 3 ноќи – 4 дена | Лет од Скопје Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и […]

ПОРТО И ЛИСАБОН 8ми Март во бисерите на Португалија

ПОРТО И ЛИСАБОН 8ми Март во бисерите на Португалија 08.03 – 13.03.2023 5 ноќи – 6 дена | Лет од Скопје Порто – Втор град по големина во Португалија, лоциран во северниот дел, град кој полека но сигурно го зазема своето место на еден од најпосетените туристички градови во Европа. Познат по виното, кое што го носи истото име, како и по својата историја, туристичките атракции и бројните кафулиња, ноќните клубови, кои го прават градот […]

БАРСЕЛОНА 8 МАРТ

БАРСЕЛОНА е главен град на најразвиената шпанска провинција Каталонија и во сè го опишува културното и историското богатство на овој регион. Во целиот свет е познат по својата уникатна архитектура, чиј творец беше еден од најголемите современи архитекти, Антонио Гауди. Барселона е модерен град со широки булевари, пространи плоштади, трговски центри, прекрасни споменици, прекрасна плажа, огромно пристаниште и многу шарени населби. Покрај тоа, ова е градот на забавата, градот на младите, градот на најголемиот фудбалски […]

8ми Март Нови Сад-Сремски Карловци (09-12 март)

НОВИ САД 09.03.2023-12.03.2023 ДЕН 1. 09.03.2023 Состанок на групата на бензиска пумпа Лукоил Охрид во 19:30. Поаѓање за Нови Сад во 20:00. Патот води преку Кичево, Гостивар, Тетово, Скопје и граничен премин Табановце. Патниците од Битола , ќе имаат трансфер до Кичево.Ноќно возење со попатни паузи. ДЕН 2. 10.03.2023 Пристигнување во Нови Сад во раните утрински часови. Денот го започнуваме со разглед на Петроварадинска тврдина – втора по големина во Европа, вистинско ремек дело во […]

Св.Валентин ФИРЕНЦА- СИЕНА-ТОСКАНА (10-13 февруари)

Св.Валентин ФИРЕНЦА- СИЕНА-ТОСКАНА Термин:10.02 – 13.02.2023   10 Февруари (Петок)СКОПЈЕ – БОЛОЊА – ФИРЕНЦА Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 14:00 часот. Полетување за Болоња во 17:55часот  и пристигнување во 19:45 часот. Трансфер до Фиренца (околу 1 час и 30 минути) и сместување во хотелот. Ноќевање. 11. Февруари (Сабота) ФИРЕНЦА Појадок. Разглед на Фиренца, Катедралата Дуомо со автентичната купола – чудо на ренесансната архитектура, Палатата Векио – Градското Собрание, Плоштадот Сињорија – познат […]

РИМ 8 МАРТ

РИМ – ВАТИКАН БАРИ – НЕАПОЛ Сите патишта водат во РИМ Вечниот Град кој е музеј на отворено за милионите туристи кои го посетуваат. Седиштето на “светата столица” – Ватикан е во самото срце на Рим, каде се наоѓа најголемиот христијански храм во светот – ”Св. Петар”, седиште на сите цркви. 08.03.2023 Поаѓање на групата во 15 ч се патува преку Игуменица за Бари. Поаѓање во 23 ч со брод од Игуменица за Бари (Италија). […]

СПЛИТ 8 МАРТ

СПЛИТ – ДУБРОВНИК – ШИБЕНИК – МАКАРСКА – ТРОГИР – КРКА 1 ден 02.03.2023 Поаѓање од пред агенција во 17.00 часот со туристички автобус, преку Албанија, Црна Гора за Хрватска, ноќно возење со попатни паузи. 2 ден 03.03.2023 Утрото пристигнување во Ц. Гора: Св. Стефан, Будва па преку Тиват со траект се преминува Бока – которскиот залив, па Херцег Нови се оди према Хрватска -Дубровник, околу пладне пристигнување во Сплит, разгледување на Сплит со локален […]

ИСТАНБУЛ 8 МАРТ

ИСТАНБУЛ Истанбул е единствен град во светот сместен на два континента Европа и Азија,чија историја започнува пред 2600 години. Истанбул ги чува скапоцените богатства на трите империи на кои некогаш им бил главен град. Тоа е голем космополитски центар каде што се спојуваат исток и запад. 02.03.23 Поаѓање на групата во 18 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори. 03.03.2023Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите,па по разгледувањето […]