fbpx

На 50-километри од Валона, се наоѓа „Дерми“, место сместено на средина помеѓу Валона и Саранда. Дерми е туристичко место, каде се приметува грчко влијание. Во Дерми е дефинитифно најубавата плажа на целото албанско крајбрежје. Стокмена долга плажа, кристално чиста вода, каде се мешаат трикизната и сина боја на морето.

Љубезни домаќини, но ретко кој говори англиски јазик

Доколку се решите годишниот одмор да го поминете на албанското крајбрежје, љубезните домаќини ќе се потрудат да се чуствувате пријатно во секоја смисла на зборот. Фини, насмеани ликови, евидентно е дека имаат посетувано италијански курсеви кога е во прашање туризмот. Но, сепак, проблем е непознавањето на англискиот јазик, иако мениата во рестораните и кафулињата се на албански и англиски јазик.

Splendor Hotel & Spa 5* – Дерми, Албанија

Хотелското сместување се наоѓа на 150 метри од најблиската плажа со лежалки, чадори и отворен базен. Исто така постои и бесплатен фитнес центар и бесплатна сауна. Бесплатен Wi-Fi на јавни места. Сите соби се климатизирани и имаат дополнителни големи кревети, софа и кабловска телевизија со рамен екран. Секојa соба, исто така има приватна бања со туш, фен и бесплатен тоалет. Некои соби имаат и сопствен балкон. Сите соби имаат поглед планина или кон морето. Хотелот […]