Пролетта е одличен период кој може да се искористи за истражување на различни културни наследства, бањски туризам и уживање со шарените бои на природата кои ги слика.

Одберете тури за разглед на најубавите светски градови и уживајте во историјата. Овие тури се одлични за да се искуси времепловењето кое патувањата го овозможуваат.

8ми Март Јанина-Парга (09-10март’24)

Јанина – град во кој се сака старото. Прастари дрвја, тврдина зад чии ѕидови живеат голем број од локалните жители, куќи со тераси од ковано железо, старински врати и прозорци, кафе барови како антикварници – тоа е Јанина, град во северна Грција во кој се сака и се почитува старото. Никој ништо не урива, се гради како во минатото, никој не ги сече прастарите дрвја и сите уживаат во духот на минатото. Според некои проценки, Јанина потсетува на сараевската Баш чаршија, поради миксот на грчкото со отоманското. Иако не е на листата на најатрактивните места во Грција за туристите, бидејќи е на езеро а не на море, Јанина не остава никого рамнодушен што ќе се најде случајно или со цел тука. Со околу 65.000 жители Јанина е повеќевременска оаза на патот кон туристичките центри на Јонското море и самата има аеродром. Како студентски град изобилува со кафе барови и ресторани, а поради бројните туристи, изобилува и со продавници со сувенири.

8ми Март во Будимпешта – кралицата на Дунав (06-10 март’24) 359 Eur

Будимпешта-Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, […]

8ми Март Атина-Пелопонез-Лутраки СПА (07-10 Mарт’24) 134 Eur

***8ми Март ***(Атина-Пелопонез-Лутраки СПА) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели […]

Кападокија – Магија и мистика (6-10 март’24)

Кападокија – магија и мистика (6-10 март’24)   Монументален компекс на чудесна убавина од 6 век п.н.е, во бел камен и бел вулкански пепел познат како “туф”, кој цели милениуми со помош на водата и ветрот се менувал и станал тоа што е денес – уникат и чудо на природата. Христијаните, народ без војска, барајќи […]

Интерхотел Сандански 8ми Март

08.03.2024 (Петок) Битола(Скопје)-Прилеп-Кавадарци-Валандово-Струмица-Сандански Поаѓање во 06:30 часот од Битола/Скопје за Сандански преку Струмица и Петрич (попатни одмори, царински формалности), продолжување кон Сандански. По пристигнувањето сместување во хотелот. Слободно време, можност за користење на СПА центарот. Празнична вечера на шведска маса на 08.03.2024. со чаша вино и музика во живo. Ноќевање. 09.03.2024 (Сабота) Сандански Појадок. Слободно […]

Дубаи (8-13 март’24)

Дубаи, во денешно време претставува синоним за луксузен живот и атрактивна туристичка дестинација – една од најпосетените во светот. Специфичен спој на комфор, помешан со традиционални обичаи и стил на живот. Дубаи е модерен град со преубави плажи, луксузни хотели, импресивна архитектура, високи згради, вештачки остров во облик на палма… Највисоката зграда на светот Burј Kalifа, […]

Балтичка Тура 03-10.05.2024

Цена на аранжманот по лице 990 ЕУР ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ДО 29.02.2024 890 ЕУР *Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД Естонија, Латвија, Литванија   Како поинаку да се нарече ова патување, освен незаборавно. Навистина e така. Толку малку знаеме за малите балтички држави кои беа дел од СССР, а денес се држави […]

РИМ – Велигден

01.мај (среда) СКОПЈЕ – РИМ (Панорамски разглед) Состанок на групата на скопскиот аеродром во 08:40 часот. Лет за Рим W6 4757 во 10:40ч. Пристигнување во Рим во 12:25 часот. Трансфер до хотелот со попатен панорамски разглед: Виа Венето, паркот Вила Боргезе, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум,минус  Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на Тибар, црквата […]

Велигден на Јонско море (03-06 мај’24) Парга-Крф-Лефкада

Велигден на Јонско море Парга-Лефкада-Крф-Мецово 3 ноќи/ 4  Дена автобус Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 4 дена. А никаде во Грција не се слави Велигден како традиционално на Јонските острови, а посебно на островот Крф. Парга пак е град чии корени се протегаат до античкиот период, но […]

Велигден во Атина-Егина-Пелопонез (02-06 мај’24)

***ВЕЛИГДЕН 2024 *** (Атина-Егина-Пелопонез-Сунион) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели […]