fbpx

ЛИСАБОН и ПОРТО Бисерите на Португалија Авион/ 7 дена/ 6 ноќевања, 26 Април

ЛИСАБОН и ПОРТО Бисерите на Португалија Авион/ 7 дена/ 6 ноќевања 26. Април (Вторник) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ПОРТО Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 07:15 часот. Полетување за Истанбул во 08:45 и пристигнување во 11:15 часот. Полетување во 12:15 и пристигнување во Порто во 15:10 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Прошетка до улицата Света Катерина и уживање со добро кафе во кафе барот Мажестик. Ноќевање. 27. Април (Среда) ПОРТО Појадок. Прошетка […]

Велигден во Пирин Голф & СПА 5* – Разлог (сопствен превоз)

    Период на сместување: 20/04-26/04/2022 Цените се во евра по соба за пакет аранжман и вклучуваат: Ноќевање со појадок и вечера Велигденски ручек БЕСПЛАТЕН интернет и сателитска телевизија во собите БЕСПЛАТНО користење на СПА центар – користење на внатрешен и надворешен базен, како и Термална зона / планинска сауна, инфрацрвена сауна, хидротерапевтна Kneipp клупа, жежок камен, ледена фонтана, термичка клупа, лакониум, ароматична парна бања, чудни тушеви/ Дополнителни услови Доплата за туристичка такса 1 € […]

Велигден во Атина

    Атина – Главен и најголем град во Грција, колевка на модерната цивилизација. Атина е космополитски град додека пак старогрчка Атина била моќен град држава родно место на Сократ, Перикле, Софокле. Атина е еден од најстарите светски градови, чија историја бележи преку 3.400г. Градот го добил името по божицата заштитничка Атина. Знаменитостите на Атина се пресудниот фактор зошто да ја одберете оваа дестинација за патување. Сунион, Акропол и Партенон ќе направат да се почуствувате […]

Велигден на Јонско море

Велигден на Јонско море Парга-Лефкада-Крф 3 ноќи/ 4  Дена автобус Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 4 дена. А никаде во Грција не се слави Велигден како традиционално на Јонските острови, а посебно на островот Крф. Парга пак е град чии корени се протегаат до античкиот период, но била и под силно влијание на западната цивилизација и култура. Опкружен со различни култури, на мал простор, на Епирскиот Полуостров […]

Кападокија – Магија и мистика / АВИОН ( 21 Мај 2022) €379,00

Монументален компекс на чудесна убавина од 6 век п.н.е, во бел камен и бел вулкански пепел познат како “туф”, кој цели милениуми со помош на водата и ветрот се менувал и станал тоа што е денес – уникат и чудо на природата. Христијаните, народ без војска, барајќи засолниште од римските прогони, го наоѓаат под камените сводови на Кападокија каде изградиле 36 подземни градови и 600 цркви. Тие необични градби од камен ги нарекле “самовилски оџаци”, […]

ВЕЛГИДЕН Врњачка Бања – Копаоник – Ниш

ВЕЛИГДЕН ВО ВРЊАЧКА БАЊА – КОПАОНИК – НИШ 3 дена/2 ноќевања со појадок/бус Врњачка Бања е посебно убава во рана пролет. Совршениот спој на чистиот воздух, големите паркови и термалните извори го прави ова место идеално за викенд бегство од секојдневниот живот, а особено кога заедно со природата се спојуваат и Вашите чувства… Се наоѓа на 300 км од Скопје позната е по своите лековити води и претставува центар со најсовремена медицинска служба за превенција, […]

Велигден во Тирана и Албански брег (Драч, Валона, Дерми, Химара, Саранда)

Велигден во Тирана и Албански брег Тирана-Круја-Драч-Валона-Дерми-Химара-Саранда-Ѓирокастро Програма: Автобус /  3 дена – бус/2 ноќевања со појадок/ водич 1 ден: 23.04.2022 Сабота / Битола – Круја -Тирана – Драч Поаѓање за Круја и Тирана од Битола на паркингот Спортска сала во 06.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката […]

Велигден на Евиа

Велигден на ЕВИА Манастирите Св.Давид и Св.Јован Руски Eвиа, второт по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 400 км од Битола. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеѓу домашното население. Едипсос, или како што се нарекува Лутра Едипсос, е најпознатата и најстара бања во Грција, и се карактеризира со комбинација […]

ВЕЛИГДЕН ВО СОКО БАЊА

Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртани на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. Низ Соко Бања поминува реката Моравица од која што е и создадено вештачкото Бованско езеро. Заради идеалната умерено-континентална надморска височина од 400m на која се наоѓа, Сокобања […]

ВЕЛИГДЕН ВО ИСТАНБУЛ

ВЕЛИГДЕН ВО ИСТАНБУЛ Истанбул е волшебен град, град на легенда и историја. Не залудно велат, кој еднаш отишол ќе сака повторно да се врати. Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеќе од само име од историјата.Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул (Istanbul) е најголемиот […]

ВЕЛИГДЕН ВО БУДИМПЕШТА

Будимпешта-град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината. Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и […]

ВЕЛИГДЕН ВО ПРАГА

Прага – сместена во срцето на Европа, плени со својата архитектура и традиција, Таа е значајна раскрсница на уметноста и науката. Главен град на Чешка, позната како златен град, град на стотици кули, град на мостови, град на пивото… Лежи на брегот на реката В’ лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна). Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела […]

ВЕЛИГДЕН ВО ИСТАНБУЛ

Истанбул е волшебен град, град на легенда и историја. Не залудно велат, кој еднаш отишол ќе сака повторно да се врати. Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеќе од само име од историјата.Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул (Istanbul) е најголемиот град во Турција […]

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град на Романија е Букурешт. Членка е на НАТО од 2004 година. На 25 април 2005, во Луксембург, Романија потпиша договорот […]

САНТОРИНИ-ВЕЛИГДЕН

Монденскиот, традиционалниот, мистичен – неверојатно романтичен Санторини за време на најголемиот христијански празник Велигден е центар на светот! Имате можност да го посетите најсветото место на Санторини – Пиргос, каде на традиционален начин се прославува Христовото Воскресение. Архипелагот од вулкански острови (Киклади) се наоѓа 220 километри југоисточно од копното на Грција и со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Симболот на грчкиот туризам, препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е […]

ВЕЛИГДЕН ВО ЈОРДАН 1395 еур

Древна земја со посебен шарм и неверојатна историја. Изобилува со легенди и традиции, богато културно наследство и архитектонски атракции, а тука секако е и обалата на прекрасното корално Црвено Море, како и лековитите води на Мртвото Море. А пустината… е тоа е посебна мистерија која треба да се доживее. Јордан заслужено зазема посебно место во развојот на светските цивилизации и религии. Петра – фасцинантна по својата убавина, привлекува милиони посетители, а целиот град е како […]

Вечниот град РИМ

Вечниот град –  РИМ    3 дена / 2 ноќевања со појадиок/ АВИОН   24 април                               СКОПЈЕ – РИМ                                              Состанок на групата на аеродром Скопје во 16:00 часот. Лет за Рим  во 18:30 часот. Слетување во Рим во 20:10 часот. Трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.   25 април                               РИМ Појадок. Панорамски разглед со автобус и локален водич (траење 2 часа): Св. Јован Латерански, Порта Маџоре, Аурелијански ѕидини, Св. Петар и Павле, Каракалини терми, […]

Париз Велигден

Париз | Велигден 22.04.2022 – 26.04.2022 , 5 дена, 4 ноќи, со појадок, авионски превоз. Распослан на бреговите од реката Сена, која го дели на два дела, овој преубав град, познат како “ Град на светлината “ е политички, економски и културен центар на Француската држава. Тој е еден од најзначајните светски градови во кој имаат свое седиште бројни меѓународни организации. Поради својата историја долга два милениуми, Париз одсекогаш бил место на значајни историски случувања […]

Дубаи за Велигден со лет од Скопје

  ДУБАИ ЗА ВЕЛИГДЕН СО АВИОН ОД СКОПЈЕ FIRST MINUTE – за резервации и уплати до 01.03.2022 цена по лице ХОТЕЛ УСЛУГА Локација тип на соба 4 ноќи 6 ноќи 4* Novotel Dubai Al Barsha Hotel ноќевање со појадок AL BARSHA Superior Room € 630 € 680 4* Rose Rayhaan Dubai ноќевање со појадок SZR Classic Room € 650 € 690 5* Mövenpick JLT ноќевање со појадок JLT Superior Room € 730 € 840 Цените […]

ХУРГАДА & КРСТАРЕЊЕ ПО НИЛ

Програма   1 ден 21.04: СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ХУРГАДА Состанок на групата на Аеродром Скопје во 17:50  часот. Лет за Истанбул со TK1006 во 20:50  часот. Слетување во 23:25 часот. Полетување за Хургада со TK 702  во 01:40 Слетување на аеродромот во Хургада во 03:20 часот на 22. Април. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел . Ноќевање. 2 ден 22.04:  ХУРГАДА Појадок. Престој во прекрасен 5* хотел на […]

Велигден во Словенија и Хрватска

ВЕЛИГДЕН ВО СЛОВЕНИЈА И ХРВАТСКА ЉУБЉАНА–БЛЕД-БОХИЊ-ПОСТОИНА-ОПАТИЈА-ПЛИТВИЦЕ  (21.04.2022-25.04.2022)   Една легенда вели дека Змејовите поставени на мостот на реката Љубљаница ќе мавнат со опашката кога под нив ќе помине девојка која е девица… Добро упатените сведоци тврдат дека тоа до денес не се случило. Шегата настрана, Змејовите се заштитен знак на Љубљана откако на ова место грчките митски јунаци Аргонаутите го совладале чудовиштето кое излегло од езерото и ги нападнало… Оттогаш Змејот станал симбол на целиот град. […]

Велигден во Бодрум

ВЕЛИГДЕН ВО ТУРЦИЈА ДИДИМ-МИЛЕТ-БОДРУМ- САРИМСАКЛИ (21.04.2022 – 27.04.2022) „Кога ќе дојдете на врвот од ридот, ќе го видите Бодрум. Немојте да мислите дека ќе си заминете исти одовде. И други како Вас тоа го мислеле. Заминувајќи, ја оставиле зад себе својата душа“- со овие зборови познатиот турски писател познат под псевдонимот „Рибар од Халикарнас“ го опишал Бодрум. Всушност, благодарејќи на него, читајќи ги неговите инспиративни текстови за градот, светот го открил Бодрум како туристичка дестинација. […]