fbpx

Крстарење по Егејското море и медитеранот (Грција и Турција)

Сите крстарењата се насочени кон дестинациите. Бродовите остануваат максимално време во пристаништата при што Ви овозможува време да ги истражете познатите знаменитости, како и скриените убавини на секоја дестинација. Откријте ги Грчките острови со една од нашите 3, 4, 7 или 8 ноќни крстарења. Одберете ја вашата омилена рута за крстарење за неверојатно добри цени. Не пропуштајте ја шансата да го искористите попустот што важи до 07.12.2022 Сезона 2023 4 дена / 3 ноќи All […]

Нова Година 2023 Атина-Егина-Пелопонез-Сунион 30.12-03.01.2023

***Нова Година 2023 *** (Атина-Егина-Пелопонез-Сунион)   Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури […]

МАЛТА -05.12-09.12.2022/ авион

 МАЛТА 05.12-09.12.2022 5 дена – 4 ноќи Малта – азурно плаво море,златна обала,карпи кои го одземаат здивот. Архипелаг од три острови во срцето на Медитеранот, необичен спој на култури на бројните народи кои со векови се присутни на овие острови, големо историско наследство и прекрасна природа се единствен спој со кој ке ве маѓепса оваа мала земја.   1 ден 05.12.2022 СКОПЈЕ – НИШ – МАЛТА Состанокнагрупата на договореното место во 15.30 часот и поаѓање […]

КИПАР/ 11.11 и 09.12.2022/ авион од Солун

КИПАР 11.11 – 14.11.2022 09.12-12.12.2022 Остров со 340 сончеви денови годишно. Република Кипар е островска земја во Средоземното Море, трет по големина остров во Европа со површина од 9.251 км2 и околу 233 км крајбрежје. Кипар го нарекуваат  многумина остров Афродита, затоа што според традицијата, тука е родена грчката божица на љубовта Низ 10 000 годишната историја  бил населен и освојуван од  Грци, Римјани, Асирци, Персијци, Египќани, Византијци  и крстоносците, поради што тука се испреплетуваат […]

Божиќен Ski Opening во Терме Церкно-Словенија 22-25/12/22

Spa and ski Hotel Cerkno Направете чекор надвор  од вашето  секојдневие и препуштете се на магична атмосфера во пријатна средина среде церкланските планини. На само чекор од главните патишта, ќе најдете се што ви треба за подолг или пократок одмор во секоја сезона. Израдувајте се на одличната хотелска понуда, термална вода, уредени ски стази и магијата за Божиќните празници. Церкљанско со своите историски и географски карактеристики е одличен избор за совршен одмор. Далеку од метежот […]

ИЗРАЕЛ БОЖИЌ 2023

ИЗРАЕЛ БОЖИЌ 2023 ЧЕКОРЕТЕ ПО ПАТЕКАТА НА ЕВАНГЕЛИЕТО 05.01.2023 – 11. 01.2023 (7 дена / 6 ноќи) ИЗРАЕЛ – Земја каде се преплетуваат минатото и сегашноста, неверојатно разновидна и многу драматична. Иако по површина е мала, оваа земја е од непроценливо значење за припадниците на трите најголеми светски религии , бидејќи во Израел се вкрстуваат патиштата на Еврејските, Муслиманските и Христијанските Аџии. Не случајно го добила името ,,Света земја’’, бидејќи нејзината суштина се базира на […]

НОВА ГОДИНА ВО ЗЛАТИБОР/ АВТОБУС

ДАТУМИ : Дек 29 – Јан 02 Златибор е место каде е најдобро сочувана српска традиција, идеално место за одмор, место на највкусните српски специјалитети, а воедно е место каде можете да уживате во убавините на секое годишно доба. Слободно можеме да кажеме дека Златибор е збир на најдоброто од Србија. Баш поради сето ова Златибор е една од најпосетените туристички дестинации во Србија. Близината на Мокра Гора и Дрвенград, познатата Шарганска осмица, Вишеград и […]

НОВА ГОДИНА ВО ПАРИЗ ( Виена – Прага -Минхен – Салзбург)

Дек 27 – Јан 05 Единствена прилика да уживате во магиите на еден од најубавите градови на светот – градот на светлината. Многу го сметаат на град на љубовта, во кој многу уметници ја нашле својата инспирација. Ајфеловата кула е најпознатиот симбол на градот, а со неа и реката Сена, Триумфалната Капија, Нотр Дам катедралата, музејот Лувр со познатата “Мона Лиза“, Латинскиот кварт, брдото Монмартр со тесните улички, познатиот кабаре Мулен Руж на Пигал, Бастија, […]

Нова Година на Малдиви!/ АВИОН

22/12/2022 – 03/01/2023 САМО за ВАС! Нова Година на Малдиви!   Ако мислите дека вечното лето не постои, дека зимата е секогаш студена и мрачна, дека во месец декември се поцрнува само во солариум, тогаш со задоволство ќе Ве демантираме. За само 8 часа ќе можете да се најдете во последниот рај на земјата – Малдивите. Тоа е најпосакуваното место за љубителите на одмор во близина на чиста, океанска вода и среде уникатната недопрена природа.  

Египет Нова Година – чартер од Софија

Египет Нова Година – чартер од Софија – Програма на Тура 1 ден Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 за директен чартер лет до Каиро управуван од BH Air. Слетување на аеродромот во Каиро и пречекување од претставник на Onex Tour.Еднодневна екскурзија до Каиро (вклучено во цената). Ќе го посетите Историскиот музеј во Каиро, во кој се сместени многу скапоцени експонати од ерата на древната египетска цивилизација. Музејот прикажува повеќе од 150.000 артефакти од […]

Прага Нова Година/ АВТОБУС

28/12/2022 02/01/2023 Прага Нова Година – Програма на Тура Ден 1 СКОПЈЕ – СРБИЈА – УНГАРИЈА-СЛОВАЧКА Состанок на групата во Скопје во претпладневните часови. Патување кон Прага, преку Србија, Унгарија и Австрија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Ден 2 ПРАГА Пристигнување во Прага во пладневните часови. Разглед на градот со локален водич (факултативно): Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот […]

БУДИМПЕШТА НОВА ГОДИНА/ БУС

30/12/2022 02/01/2023 1 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА Состанок со групата во Скопјe во попладневните часови. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности. 2 БУДИМПЕШТА Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот (факултативно) со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта Дочек на Новата 2022 […]

МИЛАНО-ТОРИНО-ЛУГАНО-КОМО-АВИОН/ 8 ДЕКЕМВРИ

МИЛАНО-ТОРИНО-ЛУГАНО-КОМО-АВИОН   1.ДЕН (среда – 07.12.’22) : БИТОЛА – ТИРАНА Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 21.30 часот…поаѓање за Албанија (Тирана – аеродром) во 22.00 часот. Патот води преку г.п. Охрид, Струга, Елбасан… 2.ДЕН (четврток – 08.12.’22) : ТИРАНА – МИЛАНО пристигнување на аеродром Тирана околу 03.30 часот. Лет за Милано со WIZZ Air во 06.00 часот. Пристигнување во Милано во 08.05 часот. Разглед на градот со стручен водич… тврдината Sforcesco, piazza Duomo […]

Венеција Нова Година/ АВТОБУС

29/12/2022- 02/01/2023 СТРУМИЦА- СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА Состанок на групата во Скопје. Поаѓање за Венеција. Излез од Македонија преку граничниот премин Табановце. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори. 2 ДЕН ТРСТ – ВИЧЕНЦА Пристигнување во Трст во утринските часови. По разгледот на градот упатување кон еден од најголемите шопинг центри во Италија – Palmanova Outlet Village. По шопингот се упатуваме кон Виченца и смстување во хотел, време за одмор и […]

Истанбул Нова Година – 3 ноќи/ АВТОБУС

Истанбул Нова Година – 3 ноќи Ден 1 29.12.22 – Скопје Состанок со групата во Скопје. Поаѓање кон Истанбул. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ден 2 30.12.22 Истанбул (Султанахмед плоштад | Капали Чаршија | Долма Бахче Сарај) Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел. По кратка пауза се упатуваме во посета на Султанахмед плоштадот каде ќе имаме мозжност да ги видиме Хиподромот, Сината Џамија, Аја Софија […]

ТРИКАЛА И МЕТЕОРИ СО ПОЧЕТОК ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ

ТРИКАЛА И МЕТЕОРИ СО ПОЧЕТОК ОД МЕСЕЦ НОЕМВРИ – Секоја Сабота и Недела посета на божиќното село во ТРИКАЛА и попатна посета на МЕТЕОРИ   Датуми на планирани посети: *26.11.2022 и 27.11.2022 *03.12.2022 и 04.12.2022 *10.12.2022 и 11.12.2022   – Барем на еден ден да си дозволиме да живееме во светот на фантазиите… Да ја почувстуваме божиќната магија која на сите ни недостасуваше минатата година, ќе ја посетиме куќата на Дедо Мраз, фабриката за чоколади и колачиња, […]