Print Friendly, PDF & Email

Кипар – знаменитости. Што да се види?

Тоа е тешко да се каже она што е повеќе на овој остров во Средоземното Море: романтика и античка историја. Или можеби само во оваа комбинација и е посебен шарм на одмор во Кипар!

Општи карактеристики на островот

Кипар  е најголемиот од трите најголеми медитеранските острови. Со површина од 9250 квадратни. км. Сепак,  не треба многу за да го преминете нагоре и надолу и се погледнат сите атракции. Со автомобил од север кон југ, е да се помине во најширока точка 96 километри, а од исток кон запад повеќе – 224 km. Релјефот на островот Кипар е  различен: песочни плажи и карпести гребени, долини и ридови, борови шуми и планински масиви.

Лето преку целата година

Климата е многу поволна. Во лето температурата е во опсег од 25 степени до 35 степени  и поладна зима – 17-19 степени. Зимата во Кипар е кратка, и сезоната за капење е отворена речиси на целата година. летен дожд на островот речиси никогаш не се случува, тие може да се пристапи само во периодот од декември до февруари.  Што да се види, одлучува секој човек. Бидејќи изборот е многу голем. Вреди да се забележи дека на Кипар, поголемиот дел од своите атракции се наоѓаат во областа на одморалиштата  или во близина на него. Значи, тоа е можно да се комбинираат капење со екскурзии.

Кипар –  атракции  и патувања

На пример, одморалиште Лимасол е вториот по големина град на островот. Антиката дише во секој камен. Интересен е многу како самиот град, така и неговата околина. Првенствено  што ве привлекува  е Лимасол замокот, кој доживеал многу работи: диверзантските непријатели,  опсада, земјотреси … во 1191 во параклисот на тврдината на свадбата на Ричард Лавовско Срце, кралот на Англија, со принцезата Berengaria на Навара. Сега тврдината е музеј, каде што може да се види оклоп витез е, различни оружје, опрема од Средниот век и многу повеќе.

Лимасол

Во близина на Лимасол е исто така има многу интересни работи. Значи, 5 километри, на урнатините на еден од најстарите градови во Кипар – Аматунски. Тој се појави пред нашата ера и цветаше за долго време, се додека Арапите во 7 век пред нашата ера. д. без да го уништи. Археолозите успеа да се ископаат некои од фрагменти на античкиот град. Денес, туристите можат да шетаат низ улиците, истражуваат урнатините на ранохристијанската базилика, се искачи на остатоците од храмот на Афродита, да се види на урнатините на бањи и остатоци од цевководи за вода систем.

Од друга летувалишта (Ларнака, Аја Напа, Пафос, Troodos, Protoros), исто така, е нешто да се види. Нејзината древност и убавината на смирувачки островот Кипар. Атракции на исклучително тури локацијата се многу популарни кај туристите, направи незаборавен одмор за долго време, и заситени.
Кипар и грчките богови

Старогрчките митови укажуваат на тоа дека тоа беше во Кипар, на планината Олимп, на првите жители на земјата, тие се исти богови – Уран и Gaea. Тука сум роден и божица на љубовта Афродита.

Кипар – атракции со автомобил

Многу од зачуваните артефакти не даваат да се заборави за тоа како нашата Земја е античка. На урнатините на храмот на Афродита во близина на селото Kouklia, божицата капење во природен резерват на Akamas, храмот на Аполон, во храмот на Astarte, конечно, остатоците од палатата на Зевс. Всушност, тоа е само трошките што постигнале нашето време, но тие се уште се докаже дека живее многу векови, богови или луѓето се моќни. Откако се изгради овие објекти, кои сега се лесно да се изгради.

Значи, можеби, постои за нив, па многу митови и легенди. Како, на пример, ова: тоа е потребно да се фрлам на девојка во вода бањи на Афродита, таа ќе се здобијат со долгогодишна убавина.

Кипар – атракции кои е неопходно да се погледнат?

Тоа е многу тешко да се одреди што да се стави на прво место. Можеби, Пафос, врз тоталитетот од сите атракции. Град во листата на УНЕСКО се наведени “богатства на светската цивилизација”. Се верува дека тоа е основана во времето на Александра Makedonskogo. Постојат урнатините на античкиот град на Неа Пафос. Археолозите некои од неговите елементи припаѓаат на објекти од римско време. Ѕидови задржа фигури направени боја камен и застапување митолошки теми. Дури и попривлечно мозаични подови, тешко да се поверува дека тие беа многу векови.

Кипар коментарите атракции Со божицата Афродита во Пафос, и е поврзан толку многу места: заливот, пливање, камења, храмот. Особено се восхитувам на природна убавина Афродита карпи, места каде што е роден оваа божица на љубовта. Тие се наоѓа 25 км од Пафос.

Гробниците на кралевите се наоѓа во карпите. Постојат погребан великодостојници на Римската империја, како и за време на Птоломејците, а кралот Птоломеј. Тие ја претставуваат целата подземна палати.

Во Пафос исто така можете да ја посетите средновековен замок-тврдина, Археолошкиот музеј, Агиос Неофит манастир во карпа, и многу повеќе.
Бидејќи навистина единствен на островот Кипар атракции. Што да барате, тоа е најдобро да се изберат врз основа на нивната близина до центарот, каде што е потребно да се одморат.

Сепак, ние се обидуваме да го продолжат листа на бодување и го стави на второто место куриоз. Ова е уште еден антички град на Кипар. Се верува дека тој починал поради силен земјотрес во 4 век. Археолозите мора да копа многу фрагменти од моќна во времето на политиката. Главен меѓу нив е можеби грчко-римски амфитеатар. Каде што некогаш биле куќите на благородништвото, јавни бањи и некои други структури се зачувани мозаични, опишувајќи птици и риби.

Кипар цените атракции Посета куриоз, треба да се погледне и се наоѓа во близина на храмот на Аполон. Овој храм припаѓа на 7 век пред нашата ера. Се разбира, и од него не е многу: две порти и чекори кои водат до олтарот.

Замокот Kolossi витез е (13-ти век) штрајкови висока кула и дебели ѕидови. Тоа беше фортификација, изградена од страна на витешкиот ред болничари во близина на Лимасол.

Во Ларнака зачувани православна црква во 9 век – Црквата на Свети Лазар. Легендата вели дека таа била изградена на местото каде што е погребан светителот.

Во главниот град, Никозија, Кипар е, секако, вреди да се погледне Фамагуста порта (еден од трите влеза во историскиот дел на градот преку венецијански ѕидови); Палатата митрополитот (центарот на автокефалната Православна Црква на Кипар); Omeriye џамија (каде што, според некои извори, бил погребан турската калифот Омар).

Кипар манастири

гробниците на кралевите Нив на многу острови. Трите најважни се Кралскиот stauropegic Светиот Kykkos манастир (основана во времето на Византија), Stavrovouni манастир (4-ти век, моштите – парче на Светиот крст) и манастир Machairas (се чуваат на чудотворната икона на Пресвета Богородица). Патем, Stavrovouni се наоѓа на врвот на планината, кој нуди прекрасен поглед на планините и на брегот.

Главната манастири на Кипар се наоѓа во планинскиот регион на Troodos. Дванаесет од нив се вклучени во листата на УНЕСКО за светско наследство. Повеќето од нив се изградени во 11-12 век. Многу од нив се уништени, но остави својата црква, кои се разликуваат не само архитектура, но исто така и со прекрасен фрескоживопис.
Поблиску до нашето време

Ако сте уморни од старите, може да се натопи во Кипар и модерна рај.

Природен парк Cavo Греко, воден парк “Вода светот”, с Lefkara (познат за чипка и сребро производи), аквариум, водопад … Каледонија
Забава програмата на сите центри премногу богата и интересна. Популарни фестивали, “Kataklilizmos”, “Anthesteria” и други. Нуркање, тркачки џип, сурфање, голф, скијање на вода … Тоа е сè!

Се разбира, тоа е тешко да уживате во остатокот за 8-9 дена и да ги испита сите постоечки на островот Кипар атракции. Осврти на туристи велат дека повеќето од нив, сепак успеа дури и за толку кратко време да се “за остатокот од телото и за душата”, “позитивни емоции” и “многу впечатоци!” Но, оние кои се чинеше малку планирање е потребно да завртка да продолжи запознавање со прекрасен остров.

Во прилог на време, се разбира, и тоа се бара одредена сума на средства на располагање за да ја видите на островот Кипар атракции. Цените се уште се на ниво на Европа таму.

Палатата Архиепископот

Цената на турнеја во Кипар е во просек од 16 000 рубли по лице. Цената зависи од времетраењето на одмор, и од удобноста на хотелот, и од услугите (моќ), и други фактори. Вие само треба да се учат на предлозите на тур-оператори и изберете го оној кој одговара.

Исто така постои и можност за нарачување на хотел или стан во Кипар преку интернет, како и авто-купување на авионски билети и виза.

Без разлика на кој начин да се организира посета на овој Медитеранот одморалиште е избран од страна на луѓето, важно е дека, за разлика од добар одмор, а сепак тие ги обезбедуваат живи впечатоци зачувани уште од античките времиња на островот Кипар атракции. Што да се види, каде да одам, што да му се восхитуваат, сега знаете. Неколку места биле толку многу повеќе објекти за размислување и сознавањето отколку во Кипар!