Бугарија е лоцирана во североисточниот дел на Балканскиот полуостров. Тоа е крстопат што ги поврзува Истокот и Западот, земја со илјадници години историја и културно наследство, кое ги опфаќа древните цивилизации. Богата со култура и фолклор, земјата чија источна граница ја заплискуваат црноморските води, е одлична дестинација за сите туристи.

ЗОШТО ДА ЈА ПОСЕТИТЕ БУГАРИЈА?

Софија е главен град на Бугарија. Градот изобилува на култура, архитектура и разноликост, во комбинација со голем број музеи, споменици и живописен градски живот. Сето тоа го прави градот задолжително место за посета за секој посетител што доаѓа во Бугарија.

Рилскиот манастир е еден од симболите на земјата и популарна туристичка дестинација. Манастирот лежи во длабочините на планината Рила, меѓу реките Рила и реки Друшлавица, на 1.147 метри надморска височина. Се наоѓа на околу 120 километри од Софија и на 41 километар од Благоевград. Светиот манастир Рила е основан во првата половина од 10 век, а неговата историја е директно поврзана со Св. Иван Рилски, првиот бугарски испосник, кој се населил на ова место и го посветил животот на пост и на молитви.

Велико Трново е град во Северна Бугарија, административен центар на Великотрновската област. Градот се наоѓа во долината на реката Јантра, на растојание од 241 километри од главниот град Софија. Велико Трново е еден од најстарите градови во земјата – неговата историја датира од пред повеќе од пет илјади години, што е докажано со повеќе археолошки ископувања. Подемот на Велико Трново е поврзан со периодот на Второто бугарско царство (1185-1393). Во 1185 година, градот бил прогласен за главен град на обновената Бугарска држава од браќата Асен и Петар, кој го прогласил крајот на византиската власт.

Откриена во 1944 година, Тракиската гробница во Казанлак датира од хеленистичкиот период, кон крајот на 4 век п.н.е. Се наоѓа во близина на Севтополис, стариот тракиски главен град за време на царот Севт III. Гробницата е дел од поголема тракиска некропола. Се состои од тесен ходник и заоблена просторија за погребување, и двете украсени со мурали што ги претставуваат тракиските погребни ритуали и култура. Сликите се најдобро зачуваните уметнички ремек-дела во земјата од хеленистичкиот период.

Роза Дамаскана е името на розата од која се произведува масло, роза што ја прослави Бугарија по производството на најдоброто масло од овој тип во светот. „Родена“ во Дамаск, Сирија, Роза Дамаскана била донесена на бугарска територија во текот на 17 век, кога земјата била дел од Отоманската империја. Оваа роза, со богата и миризлива арома, го пронашла својот втор дом токму во Бугарија. Таа му го дала и името на целиот регион – Долина на розите. Со должина од повеќе од 130 километри на балканскиот планински венец, Долината на розите е опкружена со две планини, кои ги спречуваат студените зимски ветрови и помагаат да се создаде специфична клима. Комбинацијата од неколку фактори, го прави овој регион уникатно место за одгледување на овој вид роза. Секоја година, во првите јунски денови се одбележува Празникот на розата.

Interhotel 4*, Сандански, Бугарија

Цени Интерхотел Сандански 2024 Цени 01.02-20.12.2024 Цените се по СОБА на ДЕН за услуга: ноќевање со појадок SGL /еднокреветна соба/ капацитет во соба недела-четврток петок и сабота 1 adl 83 100 1 adl+1 chd /4-11,99/ 83 100 DBL /двокреветна соба/ капацитет во соба недела-четврток петок и сабота 2 adl 106 130 2 adl+1 chd /0-3,99/ […]

Хотел AquatoniK 4* Велинград

Balneo Complex AquatoniK 4* Velingrad е уникатна комбинација на балнеолошки третман и рехабилитација, СПА и велнес Balneo Complex AquatoniK се наоѓа во Велинград, главниот град на СПА на Балканот. Не случајно се вика Бисер на бугарската балнеологија. Комплексот зафаќа речиси 4,5 декари речиси на брегот на езерото Клептужа, формирано од најголемиот карстен извор на Балканскиот […]

Hot Springs Medical & Spa Hotel 4*, Бања, Бугарија

Хотел Хот Спрингс Медикал и СПА се наоѓа во с. Бања (област Разлог), село познато по своите термални извори. Во хотелот се користи минерална вода во Wellness & SPA центар. Сите соби и апартмани се елегантно декорирани и дизајнирани да ги задоволат барањата на секој гостин. Хотелот има 138 пространи соби кои се различни по […]

Hotel Medite 5*, Сандански, Бугарија

Новиот термален спа ресорт Медите 5* е целосно реновиран во 2018 година и ви нуди сосема нови светли и пријатни простории, исполнувајќи ги сите можни желби за луксузен и модерен комплекс.
Се наоѓа во една од најубавите локации со панорамски поглед на запад на целиот град и на север кон планината. Медите 5* СПА ресорт е прв и единствен дизајниран хотел во Сандански, проектиран од италијанскиот дизајнер Рајмондо Флакомио во 2004 година а реконструиран од Дрен Руди во 2018 година.

Pirin Park 5*, Сандански, Бугарија

Период на валидност: 03.01.2018 – 21.12.2019г Цената е за СОБА на ДЕН – ноќевање со појадок Сместување цената е за недела-четврток петок и сабота  Еднокреветна соба  стандард 1 adl   64 €   74 €  Двокреветна соба стандард 2 adl   82 €   92 €  Еднокреветна соба лукс 1 adl   74 €   […]

Therme Grand 5* – Бања Бугарија

Therme Grand 5* – Бања Бугарија   Селото Бања, каде што се наоѓа Гранд Хотел Терме е во близина на одморалиштето Банско. Ова ви дава можност да го комбинирате термалното со активен ски одмор. Хотелски содржини:  8 Ресторани и барови Фитнес Ски шкафче Аниматори Собна услуга Детско катче Греење Паркинг Комплексот има фудбалско игралиште со […]

Maxi Park Spa 5* – Велинград Бугарија

Maxi Park Spa 5* – Велинград Бугарија   Цени за период 02.01-30.06.2024  недела – четврток (овие цени не важат за деновите петок и сабота) MAXI Park Hotel & Spа   сместување 2 BB 2 HB 3 BB 3 HB 4 BB 4 HB 5 BB 5 HB Стандард студио /2+1/ 235 280 340 408 440 […]

Rimska Banja 4* – Бања Бугарија

Rimska Banja 4* – Бања Бугарија     Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите. АПАРТМАНИ ЛУКС Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети. […]

Ruskovets Spa 4* – Добриниште Бугарија

Ruskovets Spa 4* – Добриниште Бугарија   Добриниште е познат по својата минерална вода. Во местото и околу него има 17 минерални извори со температура на водата од 30 до 43 степени. Хотел “Русковец” 4 * е лоциран во познатото со минералната вода одморалиште Добриниште. Гостите можат да избираат пливање и релаксација во СПА центарот […]

Spartak Spa 3* – Сандански Бугарија

Spartak Spa 3* – Сандански Бугарија Во подножјето на Пирин планина, во центарот на градот Сандански се наоѓа хотел Свети Никола. СПА центарот на хотел “Свети Никола” се напојува со минерална вода 75 ° С од природен извор. Минералната вода во комбинација со уникатната клима на градот нуди можност за вистинска релаксација. Хотелски содржини: СПА […]

AquaSun Spa 3* – Сандански Бугарија

AquaSun Spa 3* – Сандански Бугарија Семеен хотел, новоотворен Март 2021 година. Хотелот има вкупно 20 соби, двокреветни, студио, апартман СПА центар: базен 20х8 метри со топла минерална вода (30, област за хидромасажа, детски базен, финска дрвена сауна, парна бања, солена соба и билкова сауна, фитнес….. Стилскиот и пријатен ресторан нуди квалитетна храна подготвена со […]