Фурка, Халкидики – мир, зеленило и прекрасна плажа

Фурка е малo симпатично местенце на полуостровот Касандра на Халкидики, на околу 100 километри од Солун. Има песочна плажа, со кристално чиста вода. Дното е главно песок, со исклучок на метар или два малку ситни камчиња на влезот, а потоа повторно песок и гребен. Бојата на водата е многу убава, зелено-сина, поради четинарите во околината. […]

Read More

Кипар – остров кој не смеете да го пропуштите…

Кипар – знаменитости. Што да се види? Тоа е тешко да се каже она што е повеќе на овој остров во Средоземното Море: романтика и античка историја. Или можеби само во оваа комбинација и е посебен шарм на одмор во Кипар! Општи карактеристики на островот Кипар  е најголемиот од трите најголеми медитеранските острови. Со површина […]

Read More

ВОЛШЕБНАТА ПАРГА

Зошто Парга треба да биде ваша следна дестинација? Парга Грција е прекрасен град во западниот дел на земјата. Она што е фасцинантно за Парга е тоа што иако е град на копното, неговата глетка потсетува на остров! Затоа е популарна дестинација за летни одмори. Опкружена со бујно зеленило и кобалтно море, Парга може да се […]

Read More

ЛЕФКАДА

ЗОШТО ЛЕФКАДА ТРЕБА ДА БИДЕ ВАШАТА СЛЕДНА ДЕСТИНАЦИЈА? Лефкада е грчки остров кој излегува на Јонско Море. Опкружена со природни бисери и убавини, Лефкада многумина остава без зборови дури и по неколку нејзини посети. Сметајќи се за еден од најубавите и највозбудливите острови во Грција, Лефкада нуди неверојатни искуства и доживувања кои ќе ги паметите […]

Read More

Хотели Грција online

Read More