Копаоник — еден од поголемите планински венци во Србија. Сместен е во централниот дел на земјата со мал дел во Северно Косово. Највисока точка е Панчиќев Врв (2.017 м).

Ова е најважното скијачки центар во Србија, со вкупно 25 жичници со сместивост од 32.000 скијачи на час. Во 1981 г. е отворен и националниот парк, кој зафаќа површина од 118,1 км2 и се наоѓа во средиштето на венецот.

Националниот парк Копаоник е основан во 1981 г. Има листопадни и зимзелени шуми и разни видови птици како еребицата камењарка, ќукот, сивото свраче и шумската чучурлига.

Националнипт парк е сместен на висорамнината Суво Рудиште, на надморска височина од околу 1.700 м и е опкружен со планински врвови. На север и северозапад од висорамнината се протега Бањски Копаоник, каде се наоѓа Јошаничка Бања. Веднаш под висорамнината започнува живописната долина на Самоковска Река, со карактеристична накосеност, бројни слапови и клисури. Копаоник има преку 200 сончеви денови во годината и преку 160 дена снег.

Туризмот на планината е од претежно спортски карактер. Преовладуваат зимските спортови како скијањето и скијањето на даска, но застапени се и други спортски активности како тенисот. Има голем број сместувачки капацитети, кафетерии, барови и ноќни клубови.

Има 28 жичници, со 70 км скијачки патеки од сите категории. Од Брзеќе до скијачкиот центар води кабинска жичарница.

Jollykop apartments Kopaonik – Ski Opening

JollyKop Apartments е планински комплекс кој вклучува ресторан и нуди апартмани и студија сместени на планината Копаоник, 1.350 m надморска височина. На располагање е бесплатен Wi-Fi и обезбеден е бесплатен паркинг. Секоја единица има добро опремена кујна која вклучува различни прибор за готвење и јадења за сервирање. Кујната со отворен план се спојува со удобна […]

Club A 3* Kopaonik

Klub A 3* – Kopaonik Лоциран во центарот на скијачкиот центар Копаоник, Хотел Клуб А нуди внатрешен базен, топла када и разни третмани за масажа. Објектите за рекреација вклучуваат мал спортски терен и изнајмување ски. Сите соби имаат модерен мебел и дрвени подови. Опремата на собите вклучува сателитска ТВ, работна маса, како и бесплатен Wi-Fi […]

Viceroy 5* Kopaonik

ViceRoy Kopaonik – Копаоник Србија располага со ресторан, фитнес центар, бар и пристап до ски стазата во Копаоник. Со бесплатен Wi-Fi, овој хотел со 5 ѕвезди нуди 24-часовна пред бирото и услуга во соба. Сместувањето нуди детски клуб, консиерж услуга и складирање багаж за гостите. Во хотелот, сите соби се со работна маса, ТВ со […]

Hotel Kraljevi Cardaci 4* – Копаоник

Регуларна понуда од Kraljevi Cardaci Spa 4* Hotel Kraljevi Cardaci Spa 4* Цена по лице на ден на база Појадок и Вечера Период Standart Room 1/2 Superior Room 1/2+1 Single Room Апартмани 1/2+2 Фамилијарен Апартман 1/2+3; 1/2+4 10.12-29.12 68€ 109€ 77€ 85€ 29.12-05.01 99€ 159€ 108€ 116€ 29.12-05.01 (помалку од 7 ноќи) 108€ 172€ 116€ […]

Hotel Putnik 4* – Копаоник, Србија

Hotel Putnik е лоциран во најубавиот дел на Копаоник, Сончева Долина, на  1.650 m/надморска висина. Комплетно е реновиран и на своите гости им ги овозможува сите оние услови кои би го направиле вашиот одмор незаборавен. Располага со 116 сместувачки капацитети, односно 270 легла, од кои 83 модерни стандардни соби, 13 фамилијарни соби и  6 луксузно […]

Apart Hotel Kopaonik – Брзаче

Apart Hotel Kopaonik се наоѓа во викенд населбата Брзече на 18км од ски центарот Копаоник. Директно поврзан со гондола која се наоѓа 300м од хотелот и води од Бела Река (Брзече) до Мали Караман (Копаоник). Секоја соба е опремена со брачен или два единечни кревети, Wi-Fi, фрижидер,  сопствен тоалет и кујна. Поседува сопствен паркинг, ресторан (работи на база полупансион), бар, лоби, како […]