from 228
Резервирај

Кирил и Методиј во Измир-Ефес-Троја-Чанакале (23-27 Мај’24)

Нема оценка
Времетраење

3 ноќевања/ 5 дена

Вид на аранжман

Specific Tour

Големина на група

50 луѓе

Јазик

___

Преглед

Print Friendly, PDF & Email

Св.Кирил и Методиј во Измир, Ефес, Троја 

и куќата на Богородица

Бус/Teрмин: (23.05.2024– 27.05.2024)

Во западниот дел на Турција, прекрасниот  град Измир е трет по големина град во Турција по Истанбул и Анкара. Историски познат како Смирна, тоа е едно од најголемите пристаништа и најстарите населби во Средоземно Море регион кој се чини дека е изграден со бавно темпо и тивкото лазурно море може да го привлече целото внимание во Измир.

Измир може да се пофали со многу фасцинантни локалитети на културно и археолошко наследство со повеќе од 3000 години урбана историја, прекрасна крајбрежна клима, можности на отворено и уникатни локални вкусови за посетителите да ги истражуваат. Шеталиштата обложени со дланки што го обложуваат заливот може да направат посетителите да се чувствуваат како да се во амбиент кој е спој на Лос Анџелес и западноевропски град. Измир се нарекува и како најмногу Западно ориентиран турски град поради неговиот модерен и добро развиен комерцијален и индустриски центар, згради со стаклена предница итн.

Измир е исто така еден од главните центри за извоз на неколку земјоделски и индустриски производи од неговото пристаниште. Посетителите можат да се занимаваат со голем број водени спортови и активности како што се едрење, риболов, нуркање, сурфање и сл. во водите на Егејското Море. Неговата кујна со многу маслиново масло, разни билки и морски плодови е една од уникатните карактеристики на Измир. Турција доживува медитеранска клима со топли и суви лета, благ студ и дожд во зима. Шармот на секоја од туристичките атракции на Измир го направи идеална дестинација за туристите и ако сакате да се забавувате со локалното население или да патувате назад во времето на античките споменици или едноставно да се опуштите на живописни локации со чаша турско вино во рака, треба да го испланирате вашето патување до Измир со помош на нашата листа на места што мора да ги посетите во Измир.

Програма на патувањето:

1 ден: 23.05.2024 (Четврток)  Состанок на групата на Спортска сала во 17.00 часот. Организирани трансфери од други градови. Патување за  Турција преку  Грција. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.. 

2 ден: 24.05.2024 (Петок)  Пристигнување во градот Измир – древната Смирна, родното место на поетот Хомер во пладневните часови. Сместување во хотел. Слободно време за освежување во хотелот. Организиран  разглед на градот со  автобус и пешачка тура.  Посета на самото градско јадро на градот и  Кемералти,  најбучниот дел на градот. Ова е централното пазарно подрачје, почнувајќи од  Улица на Дервишите кои танцуваат и стигнувајќи до широкиот крајбрежен плоштад Конак Мејдани. Посета на една од најголемите знаменитости во градот – часовникот Саат Кулеси (Саат кула). Се наоѓа на средината на плоштадот на анот со висина од 25м. Изграден е од една од најголемите групи на население – Левантите, кои главно живеат во Бука и Борнова. Нејзиниот архитект е Рејмонд Чарлс. Тој беше завршен за 25-годишнината од стапувањето на тронот на Абдулхамид II во 1901 година. Пристаништето – тоа е второто по големина пристаниште во Турција, по Истанбул и првото источно пристаниште; постои и бесцаринска зона, изградена преку договор меѓу САД и Турција – здружение создадено во 1990 година. Овде се сместени зградите и производствените центри на некои водечки компании на светскиот пазар. Приморската улица (алеа кордон) – Местото каде што целиот град излегува навечер. Овде, претпријатијата буквално се вадат во вода на посебни платформи. Вреди да седите во таков ресторан и да пробате различни морски или традиционална измирска кујна. Таа претрпе бројни промени и падна под влијание на францускиот и грчкиот јазик. Враќање во хотел. Слободнa вечер. Ноќевање 1.

3 ден: 25.05.2024 (Сабота)  Појадок. Организирана факултативна екскурзија (50 Еур) за Кушадаси. Посета со професионален водич на храмот на Артемида и капелата на Богородица – мала куќа во подножјето на планина во Славеева Гора, едно од најважните места за посета од целиот христијански свет. Да се ​​поклониш и да запалиш свеќа пред иконите – една за живите и една за покојникот, духовно да се очистиш, да се напиеш вода од лековитиот извор за здравје, љубов и среќа, да се полееш за најблиските и да врзете белешка со желба за Ѕидот на желбите… Богородица постојано им дарува на верниците здравје и среќа. Следува посета на најдобро зачуваниот антички град на Медитеранот – Антички Ефес – легенда за Грците и Римјаните, најголемото поле со урнатини во светот, сместено под врвот Пион и Булбулдаа, во близина на третото светско чудо. – Храмот на Артемида, најголемиот музеј под отворено небо во модерна Западна Турција. Создаден благодарение на вековните напори на безброј луѓе, денешниот Ефес мора да се види. Враќање во хотелот.  Ноќевање 2

4 ден: 26.05.2024 (Недела)  Појадок. Можност за одмор и релаксација или пак факултативна екскурзија (25 Еур) за Чешме. Чешме е прекрасен крајбрежен град на западниот брег на Турција, кој се наоѓа веднаш спроти грчкиот остров Хиос. Познатиот туристички град го задржа својот традиционален карактер и многу посетители го избираат како дестинација за одмор на море. Чешме е антички град со многу археолошки локалитети. Многу патници го избираат Чешме како почетна точка за истражување на други турски градови. Разглед на градот со водич. Слободно време за ручек. Враќање во попладневните часови во Измир. Слободно време за индивидуална прошетка во Измир. Ноќевање 3

5 ден: 27.05.2024 (Понеделник) Појадок. Одјавување од хотелот и заминување на групата кон Чанакале. Посета на центарот на градот каде ќе ја видиме статуата “Тројански Коњ” од истоимениот филм поклон на градот од актерот Бед Пит. Слободно време за ручек. Поаѓање кон Македонија. Пристигнување во Македонија во доцните ноќни часови

Цена на аранжманот: 229 Еур (14.198,00)

Цена за уплата до 15/04/2024:  212 Еур (13.144,00)

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација
 • Три ноќевања со појадок во хотел со 4* во Измир
 • Посета на Чанакале и Троја
 • Разглед на Измир со водич
 • Професионален туристички водич за време на целата екскрузија
 • Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

 Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Целодневен излет – Кушадаси, Ефес – влезница за куќата на Богородица – 50 еур
 • Посета на град Чешме со водич – 25 еур
 • Патничко осигурување (300 ден)
 • Доплата за трансфер од други градови -10 еур повратно
  НАПОМЕНА: За реализација на патувањето потребни се минимум 40 патници
 • УПАТСТВА И НАПОМЕНИ:
  • Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.
  • Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.
  • Сите патници кои се државјани на Република Македонија и имаат биометриски пасоши во земјите потписници на Шенгенскиот договор можат да патуваат без виза во согласност со одлуката на Советот на Министри во ЕУ.
  • Пасошот мора да има задолжителна важност од минимум 6 месеци од датумот на завршувањето на аранжманот.
  • Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување.
  • Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14 часот. Организаторот не може да влијае на сместувањето во хотелот. Распределбата на собите се врши на рецепција по пристигнувањето.
  • Рокот за пријава зависи од слободните места и брзината на пополнувањето на истите.
  • Во случај на нереализација на патувањето- средствата се враќаат целосно на патниците.
  • Агенцијата не сносува одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на ЕУ или Турција.

Агенда

Локација на аранжманот

од 228

You might also like