Стара Планина • зимoвање со стил

Раскошната убавина на Стара Планина освојува и плени, не само во зима, туку и во текот на целата година. Тоа е идеално место за љубителите на недопрената природа, кои сакаат да го откријат огромното богатство на оваа планинска убавина на истокот на Србија.

Стара Планина спаѓа во групата на крунски планини. Главниот синџир е долг околу 550 километри, а се протега од Зајечар до Црното Море. Дел од овој венец ја означува и природната граница меѓу Србија и Бугарија. Стара Планина има и друго име – Балкан, па затоа Балканскиот Полуостров го добил името по оваа планина.

Еден од најубавите предели на Стара Планина е природниот резерват Бабин заб, кој се наоѓа на надморска височина од 1.758 метри. Стрмните падини, острите искачувања, прекрасните водопади, полињата со шумски плодови, богатите шуми, даваат можност за развој на различни форми на туризам. Карактеристичен е растителниот и животинскиот свет на Стара Планина, па во подножјето на Бабин  заб има живеалиште на субалпска бука, а во потоците и реките има кафеава пастрмка.

Стара Планина изобилува со лековити билки и печурки, а е дом на многу видови ретки растенија. Во селата во подножјето на Стара Планина ќе ве пречекаат љубезни домаќини, секогаш подготвени да ги пречекаат патниците со автентичен оброк, на кој дефинитивно ќе најдете „белмуж“, специјалитет од овој регион, направен од сирење и пченка. брашно.

Апартмани Алекс 2 -Полихроно

На првиот крак на полуостровот Халкидики, Касандра, 98км југоисточно од Солун, се наоѓа туристичката дестинација Полихроно, сместена во кристално чистиот залив Торонеос. Полихроно е опкружено со бујна медитеранска вегетација. Го краси долга песочна плитка плажа, што е особено погодно за деца.На местото на денешно Полихроно, во 7 век п.н.е. постоела населбата Неаполи која е уништена […]

Голден Сансет- Фурка

Опис Вила Голден се наоѓа во Фурка на 1минута одалеченост од плажа, или 30метри, Идеална за фамилии со 2 деца, локациски добро поставена од центар и плажа. Вилата располага со 7 апартмана, од кои: 4 едно спални апартмана на приземје 31м2 -со капацитет за 3 возрасни + 1 дете до 11,99год, апп се состои од […]

LAST MINUTE CORNER

  Објавено LAST MINUTE CORNER ПРЕГЛЕД НА СЛОБОДНИ КАПАЦИТЕТИ ГРЦИЈА и АЛБАНИЈА 18.06.2024 Термин Ноќи Објект Локација Тип Цена Линк до понудата 18-25 Јуни ден Вила Армониа Катизма 1/2-3 50 Еур ден https://aries.mk/st_hotel/vila-armonia-katizma/ 18-25 Јуни ден Вила Афродити Нидри 1/2 50 Еур ден https://aries.mk/st_hotel/vila-afriditi-nidri/ 18-25 Јуни ден Tropicana Inn Никиана 1/2 70 Еур ден https://aries.mk/st_hotel/hotel-tropicana-inn/ […]

Хотел Fenal Mar 3* – Лорет де Мар, Шпанија (авионски)

Хотел Fenal Mar 3* Имате се што Ви треба за да уживате во одмор полн со релаксација во средина која Ви нуди беспрекорно уживање. Удобни соби, базен, ресторан со шведска маса со тераса, бар, бесплатен Wi-Fi, сместување за домашните миленичиња и другарчиња… Хотелот Фенал Мар располага со голем број на удобности кои ќе го претворат […]

Хотел Sun Village 4*-Лорет де Мар, Шпанија авионски

Хотелот Sun Village 4*, се наоѓа на 3 минути пешачење од плажа и поседува соби со поглед на море и прекрасна сина гледка кон истото. Хотелот располага со 2 приватни базени и  нуди бесплатно WiFi во внатрешноста на хотелот и во градините надвор. Опис на собите Секоја од собите  е опремена со ТВ, фрижидер, уреден […]

Кипар 23 јуни, авионски

АВИОН 8 дена / 7 ноќевања   КИПАР е островска држава во Средоземното море, а такму влијанитео на средоземната медитеранска клима и неговата местоположба се причина да на Кипар доминираат сончеви денови преку целата година. Територијално островот е поделен помеѓу Турција – Северен Кипар и Грција – Јужен Кипар. Службените јазици се грчки и турски. […]

КИПАР -пакет аранжмани од Солун

КИПАР – Остров со 340 сончеви денови годишно – ПАКЕТ АРАНЖМАНИ   👉Аја Напа е можеби најпопуларен туристички центар на Кипар, со многу сонце, кристално чисто море и предивни пејзажи. Бројните ресторани, барови, дискотеки и тренд клубови работат скоро непрекидно, па се препорачува пред се на помладите, но секако дека има места и за помирен […]

Катерина Апартмани- Неос Мармарас

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат и уживаат во прекрасните плажи, прекрасната глетка, природата на околните планини, ноќниот живот и романтичните прошетки по улиците со поглед на малиот остров Келифос. Катерина Апартмани се наоѓа на 120 […]

Вила Раниа- Неос Мармарас

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат и уживаат во прекрасните плажи, прекрасната глетка, природата на околните планини, ноќниот живот и романтичните прошетки по улиците со поглед на малиот остров Келифос. Вила Раниа се наоѓа на 150м […]

Вила Џина- Неос Мармарас

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат и уживаат во прекрасните плажи, прекрасната глетка, природата на околните планини, ноќниот живот и романтичните прошетки по улиците со поглед на малиот остров Келифос. Вила Џина се наоѓа во централниот […]