Св. Кирил и Методиј на Евиа Бања Едипсос-Скијатос-Св.Давид (24-27 Мај’24)

Св. Кирил и Методиј на Евиа-Скијатос-Св.Давид (24-27 Мај’24) Eвиа, второт по големина остров во Грција или трет на источниот Медитеран, се наоѓа на одалеченост од околу 400 км од Битола. Богатата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, мноштвото убави плажи и термални извори, ја чинат Евиа една од најпопуларните дестинации помеѓу домашното население. […]

Кирил и Методиј во Измир-Ефес-Троја-Чанакале (23-27 Мај’24)

Св.Кирил и Методиј во Измир, Ефес, Троја  и куќата на Богородица Бус/Teрмин: (23.05.2024– 27.05.2024) Во западниот дел на Турција, прекрасниот  град Измир е трет по големина град во Турција по Истанбул и Анкара. Историски познат како Смирна, тоа е едно од најголемите пристаништа и најстарите населби во Средоземно Море регион кој се чини дека е […]

Велигден на Јонско море (03-06 мај’24) Парга-Крф-Лефкада

Велигден на Јонско море Парга-Лефкада-Крф-Мецово 3 ноќи/ 4  Дена автобус Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 4 дена. А никаде во Грција не се слави Велигден како традиционално на Јонските острови, а посебно на островот Крф. Парга пак е град чии корени се протегаат до античкиот период, но […]

24 Мај во ПАРИЗ – авионски аранжман – (23-28 Мај’ 24)

Париз – “градот на светлината” со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на cветот. Градот на модата, француските револуции, богат со историја и култура. На секое споменување на неговото име, никој не останува рамнодушен… ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 6 дена / 5 ноќевања […]

24.Мај во РИМ – авионски аранжман(22-26 Мај’24)

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 5 дена / 4 ноќевања    22.Мај (Среда) СКОПЈЕ – РИМ (Панорамски разглед) Состанок на групата на скопскиот аеродром во 08:40 часот. Лет за Рим W6 4757 во 10:40ч. Пристигнување во Рим во 12:25 часот. Трансфер до хотелот со попатен панорамски разглед: Виа Венето, паркот Вила Боргезе, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, […]

Велигден Будва- Острог- Дубровник (03-06 мај’24)

03.05.2024  – Планирано поаѓање од Битола во 23 часот. Ноќно и денско патување со паузи и царински формалности. (Организиран превоз од повеќе градови). Информација околу сатниците два дена пред поаѓањето. 04.05.2024 –  Пристигнување во Црна Гора во раните утрински часови. Прво застануваме во градот Бар, она што ќе го посетиме е храмот посветен на Јован Владимир кој […]

Св. Кирил и Методиј – Рафтинг на Тара (23-26 Maj’24)

Рафтинг на Тара На само 300 метри од главниот пат Подгорица-Сараево, се наоѓа оваа туристичка оаза која претставува вистински скапоцен камен на црногорската дива убавина. Рафтингот на реката Тара со кањонирање на реката Пива се невероватно доживување. Kуќичките и бунгалови се изградени од целосно природни материјали, главно дрво, и ви овозможуваат целосно да и се […]

Велигден Прага-Карлови Вари (30 Април-04 Мај”24)

30.aприл (вторник)       СКОПЈЕ – ПРАГА  Состанок на групата на аеродромот во 02:25 часот рано наутро. Полетување за Прага во 04:25 ч. Пристигнување во 10:35 часот. Сместување во хотел и одмор. Попладневен пешачки панорамски пешачки разглед на градот со локален водич: Старо место: Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло четврти, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, […]

Велигден Рим (01-05 Maj24)

01.мај (среда) СКОПЈЕ – РИМ (Панорамски разглед) Состанок на групата на скопскиот аеродром во 08:40 часот. Лет за Рим W6 4757 во 10:40ч. Пристигнување во Рим во 12:25 часот. Трансфер до хотелот со попатен панорамски разглед: Виа Венето, паркот Вила Боргезе, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот форум,минус  Виа Дел Корсо, Колосеумот, мостовите на Тибар, црквата […]

Балтичка Тура 03-10.05.2024

Цена на аранжманот по лице 990 ЕУР ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ДО 29.02.2024 890 ЕУР *Плаќање исклучиво во денари по курс 1 ЕУР = 62 МКД Естонија, Латвија, Литванија   Како поинаку да се нарече ова патување, освен незаборавно. Навистина e така. Толку малку знаеме за малите балтички држави кои беа дел од СССР, а денес се држави […]