Хотел AquatoniK 4* Велинград

View on map
Not Rated from 0 review
0/5
100% guests recommend

Description

Print Friendly, PDF & Email

Balneo Complex AquatoniK 4* Velingrad е уникатна комбинација на балнеолошки третман и рехабилитација, СПА и велнес

Balneo Complex AquatoniK се наоѓа во Велинград, главниот град на СПА на Балканот. Не случајно се вика Бисер на бугарската балнеологија.

Комплексот зафаќа речиси 4,5 декари речиси на брегот на езерото Клептужа, формирано од најголемиот карстен извор на Балканскиот Полуостров со постојана температура од околу 12˚C, што доведува до формирање на природни климатски услови.

Викенд пакет – АкватониК за Петок и Сабота

ВИД НА СОБА

Цена на вечер со појадок

Цена на вечер со појадок и вечера

ЕДНОКРЕВЕТНА

72 Еур

83 Еур

ДВОКРЕВЕТНА СОБА

92 Еур

105 Еур

ДВОКРЕВЕТНА ПЛУС  БЕЗ ТЕРАСА

99 Еур

119 Еур

ДВОКРЕВЕТНА ПЛУС СО ТЕРАСА

106 Еур

127 Еур

ПОВРЗАНИ СОБИ

179 Еур

219 Еур

ФАМИЛИЈАРНА СОБА

139 Еур

179 Еур

АПАРТАМАН ДВОСПАЛЕН De Lux

169 Еур

189 Еур

VIP АПАРТАМАН ТРОСПАЛЕН

199 Еур

239 Еур

Цените са за две лица , во еур со ДДВ и вклучува:

 • Појадок

 • Вечера /на база HB

SPA пакет:

 • Користење на надворешен и внатрешен минерален Акватоничен базен

 • Инфрацервена сауна, финландска сауна со билки, ароматична парна бања римска бања, ледена соба, ладен туш, патеката на “Д-р Кнајп”, сала за релакс (со камин, медитицискаа музика и лежалки)

 • Базен Aqua Labyrinth, Детски базен, Два контрастни базена, Солена парна бања, Солена соба , зона за Релакс

 • Фитнес сала, Детски дел за најмалите Паркинг, покриена гаража, бесплатен интернет, туристичка такса

Цени за сместување на дополнителни легла во двојна и двојна соба „плус”:

Дополнително легло во апартамент, од кој и да е вид НЕ се плаќа!

Возраст

BB

HB

от 0 до 6.99

Бесплатно

Бесплатно

от 7 до 11.99

14 Еур

18 Еур

над 12

28 Еур

37 Еур

Хотелот и агенцијата го задржува правото за промена на цените и пакетите!
Цените са валидни за период: 11.09. 23.12.2022

 Промоционален делничен пакет “Relax”

за деновите од Недела до Четврток

ВИД НА СМЕСТУВАЊЕ

Цена на вечер со појадок

Цена на вечер со појадок и вечера

ЕДНОКРЕВЕТНА

56 Еур

69 Еур

ДВОКРЕВЕТНА

79 Еур

99 Еур

ДВОЈНА СОБА ПЛУС БЕЗ ТЕРАСА

89 Еур

106 Еур

ДВОЈНА СОБА ПЛУС СО ТЕРАСА

96 Еур

109 Еур

ПОВРЗАНИ СОБИ

149 Еур

169 Еур

ФАМИЛИЈАРНА СОБА

116 Еур

136 Еур

АПАРТАМАН ДВОСПАЛЕН De Lux

135 Еур

156 Еур

VIP АПАРТМАН ТРОСПАЛЕН

155 Еур

195 Еур

Цените са за две лица , во еур со ДДВ и вклучува:

 • Појадок

 • Вечера /на база HB

SPA пакет:

 • Користење на надворешен и внатрешен минерален Акватоничен базен

 • Инфрацервена сауна, финландска сауна со билки, ароматична парна бања римска бања, ледена соба, ладен туш, патеката на “Д-р Кнајп”, сала за релакс (со камин, медитицискаа музика и лежалки)

 • Базен Aqua Labyrinth, Детски базен, Два контрастни базена, Солена парна бања, Солена соба , зона за Релакс

 • Фитнес сала, Детски дел за најмалите Паркинг, покриена гаража, бесплатен интернет, туристичка такса

Цени за сместување на дополнителни легла во двојна и двојна соба „плус”:

Дополнително легло во апартамент, од кој и да е вид НЕ се плаќа!

Возраст

BB

HB

от 0 до 6.99

Бесплатно

Бесплатно

от 7 до 11.99

14 Еур

18 Еур

над 12

28 Еур

37 Еур

Хотелот и агенцијата го задржува правото за промена на цените и пакетите!

Цените са валидни за период: 11.09. – 23.12.2022

За резервации: 047 224155 047 224156 072 228155

Е mail: info@aries.com.mk booking.aries@gmail.com

Комплексот е со 4 ѕвезди и на своите посетители им нуди:

На отворено и внатре уникатни минерални базени акватоник (опремени со различни 57 функции за подводна масажа за тонирање), медицински центар со посебни канцеларии и СПА центар на површина од околу 1.500м2, ресторан – „шоу за готвење“ и „a la carte“ шведска маса, лоби бар со огромен камин, бар покрај базен, конференциска сала со природно осветлување опремена современа, климатизирана и опремена со антибактериски филтер, 160 седишта, се делат во две сали, деловен центар, 2 лифтови , од кои едната панорамска, салон за убавина и фризер, места за маникир, педикир и лакирање нокти, продавница за подароци и сувенири, детско катче за млади, како и огромно детско игралиште, анимација за деца на празници, осветлено тениско игралиште со модерна полиуретанска обвивка. Сите соби се стилски опремени со ТВ, мини-бар, Wi-Fi, интернет, телефон, СОС аларм, противпожарен аларм со индикација за звучен аларм, контрола на пристап, безбедносен видео надзор и музика во заднина во ходниците и заедничките области, заштитен паркинг за 27 коли и паркинг простор за уште 50 коли.

Во зградата на AquatoniK Balneo Complex има два дела: СПА и велнес центар – дефинирајќи една од неговите карактеристики: грижа за здравјето, одржување на тонусот и динамиката и вториот – физички и рехабилитациски медицински центар третман и рекреација на здравјето и/или пост-болнички и постоперативна рехабилитација.

Во моментот кога некој е на прагот на СПА центарот на комплексот AquatoniKBalneo ќе ги почувствувате вашите сетила витализирани… Необичен свет, еден од меки звуци, инспиративна арома, благосостојба и хармонија. Место каде природата се среќава со технологијата, уникатниот акватонски базен, науката се среќава со убавината благодарение на „sanus per aquam“ т.е. здравје преку вода. И времето запира… дали ќе се претставите час, ден, викенд или одмор во прочистувачки и релаксирачки терапии, ритуали, релаксирачки масажи или нега на вашето лице, ќе уживате во луксуз и удобност, лично внимание и професионална нега .

SPA7Wellness центарот на комплексот балнео на своите посетители им нуди бесплатно:

Римска бања /Tepidarium/ – загреана сала со подно греење и загреани сплавови, заковани во камен и мермер.

Температурата од околу 37˚C во комбинација со ниската влажност на воздухот, скоро 30%, му овозможува на човечкото тело полека да се опушти и да се подготви за СПА процедурите што треба да ги следат.

Патеката на D-r Kneip – поминува низ последователни менувачки базени со ладна /18˚/ и топла /34˚/ вода. Оваа редовна ротација ја стимулира функцијата на внатрешните органи, го подобрува имунолошкиот систем, го интензивира метаболизмот. Циркулацијата на крвта и наводнувањето на екстремитетите се подобрува и предизвикува пријатна масажа на стапалата.

Авантуристичкиот туш – комбинацијата на различни температурни режими и неколку типови млазници со различен притисок ќе ви пружи незаборавно задоволство. Различните текови на вода, од студената лондонска магла, преку сибирската бура до огромните капки од тропскиот туш ќе остават искуство кое никој нема да го заборави.

Ледената соба – сала со вистински снег внатре. Тоа е модерен начин за ладење на телото по процедурите за загревање. Краткото време поминато во ледената просторија ќе биде доволно за да ве освежи и оживее, доколку одлучите да ја искористите таа процедура за ладење. Секој од апаратите може да се користи самостојно: Ледено шокантно солено езеро на температура од 5˚C, Шокантна кофа на температура од 5˚C и чинија со струготини од мраз.

Класична парна бања за осум лица се одржува во сала, која се карактеризира со висока влажност и температура пониска од онаа во сауна, 50-55˚C. Пријатно и интригантно искуство под ѕвезденото небо со овална форма, менувајќи ги неговите бои. Бањата е видливо затемнета од нежна ароматична пареа, извлекувајќи ги токсините и делува релаксирачки, оставајќи впечаток на мистерија во искуството.

Инфрацрвената сауна за четири лица се загрева со инфрацрвени зраци со бранова должина на инфрацрвениот спектар. Температурата на воздухот во салата е до 55˚C. Само 20% од зраците го загреваат воздухот, а останатите 80% се користат за загревање на човечкото тело. Вашето тело се поти побрзо и на пониска температура отколку во сауна. Тоа е посоодветна опција за луѓе кои страдаат од срцеви проблеми, имаат спортски трауми, артритис, хроничен замор. Погоден е и за луѓе кои имаат акни, егзема, алергии – потењето го отстранува слојот од мртви клетки и го подобрува тонусот и еластичноста на кожата. Исто така, помага да се отстранат масните депоа на целулитните формации.

Класичната финска сауна е наменета за десет лица со арома на родопски билки. Ги ублажува и олабавува уморните мускули, помага да се отстрани менталниот замор, ја намалува напнатоста и стресот, го тренира кардиоваскуларниот систем, ја зголемува температурата на метаболизмот, ја подобрува циркулацијата на крвта, привремено ги ублажува болките од артритис, помага да се одржи кожата чиста и силна, дава здрав тен.

Сала за релаксација. Таму можете да се опуштите во мермерен кревет или лежалка, која ја следи формата на вашето тело. Со создадениот соодветен внатрешен дизајн, тоа е интересно место за враќање на вашата енергетска рамнотежа. Три-канали на релаксирачка музика во слушалките, во комбинација со свеќите и каминот ќе ве одведат во еден поинаков свет на незаборавно искуство.

Лоби за смеење терапија. Терапијата со смеа е наметната како терапевтска метода. Докажано е дека не само што го развеселува, туку придонесува и за стекнување големи количини на информации, бидејќи кога се смееме се подобрува циркулацијата на крвта. Кога некој се смее, хормонот на среќата, ендорфинот, му го поплавува мозокот, т.е. зошто тој/таа почнува да се чувствува среќен и заштитен. Испитувањата покажуваат и дека луѓето кои сакаат да се смеат го прифаќаат животот со мала доза на иронија и не трпат невроза. Според специјалистите, смеењето може да се спореди со добро изведен аеробик, бидејќи прави да работат 80 групи мускули. Тоа е исто како и кај физичкото оптоварување, срцевата активност се забрзува и нивото на холестерол се намалува. Дишењето се оптимизира, васкуларноста на органите и ткивата нагло се подобрува. Смеењето го стимулира имунолошкиот и нервниот систем, ја ублажува болката, го намалува стресот и ја прави работата на дигестивниот систем да стане нормална.

Hotel Facilities

Air Conditioning
Conference toom
Fitness Center
Flat Tv
Heater
Internet – Wifi
Parking
Pool
Show All

Hotel Theme

Best value
Boutique
Luxury
Romantic
Spa i wellnes hoteli
Бугарија зима 2022/23
Велинград
Show All

Rules

Check In 12:00 pm
Check Out 12:00 pm

Rooms

avg 0 /night

Owner

Aries Travel

Member Since 2019