23ти Октомври во Истанбул

23ти Октомври во Истанбул 21-25 Октомври (2 ноќевања+бус+водич)   Можеби не е најубав во светот, но има најнеобична географска позиција …. Најголемиот град на Република Турција се наоѓа на бреговите на теснецот Босфор и морето Мармара, на пресекот на патиштата што водат од Балканскиот Полуостров до Мала Азија и од Средоземното Море до Црното Море. Овој голем град, единствен во светот што треба да се подигне на два континента, распрснат од моќниот Босфор од исток, […]

Read More

23ти Октомври во Тирана, Круја и Берат

23-ти Октомври Албанија Тирана –  Круја -Берат 2 ноќевања/полупансион+СПА/бус 1 ден: 23.10.2021 Сабота Поаѓање за Круја и Тирана  од Битола на паркингот Спортска сала во 03.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија по новиот автопат. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел […]

Read More

23ти Октомври Врњачка Бања

23ти Октомври  Врњачка бања – Манастир Жича – Ниш 3 дена/2 ноќевања со појадок/бус Врњачка Бања е посебно убава во есен. Совршениот спој на чистиот воздух, големите паркови и термалните извори го прави ова место идеално за викенд бегство од секојдневниот живот, а особено кога заедно со природата се спојуваат и Вашите чувства… Се наоѓа на 300 км од Скопје позната е по своите лековити води и претставува центар со најсовремена медицинска служба за превенција, […]

Read More

Дубаи | Пакет аранжмани

Дубаи | Пакет аранжмани Поаѓање: Секоја сабота Дубаи е најголемиот град на Обединетите Арапски Емирати и без сомнение може да се каже дека е една од наjпосетените дестинации на светот. Се наоѓа на југоистокот на Персискиот залив. За само неколку години, Дубаи стана синоним за луксузен живот, центар на меѓународниот бизнис и атрактивна туристичка дестинација со секој облик на разонода што може да се замисли. Преубави плажи, луксузни хотели, импресивни архитектонски решенија како Бурџ ал […]

Read More

Кападокија – 3 и 4 ноќи

КАПАДОКИЈА – АВИОНСКИ ПРЕВОЗ Кападокија Ако постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија. Регионот е во централна Турција и е познат по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилиштa…. Цена од 279€  – 17.240 мкд СО ПОЈАДОК + АВИОНСКИ БИЛЕТ + ТРАНСФЕР 3 или 4 ноќевање       Во цената се вклучени следниве услуги:  Повратен авионски билет со Пегасус Ерлинес од Скопје […]

Read More

11 Октомври во Атина и Егина

***11ти Октомври ***(Атина-Пиреа-Егина) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри! Програма […]

Read More

11ти Октомври на Евиа – Едипсос и Св.Јован Руски

11ти Октомври на ЕВИА – Едипсос и Св.Јован Руски Островот Евија е втор по големина остров во Грција. Се протега по брегот на Беотија и Атика од северните споради до островот Андрос во близина на Киклади. Главниот град на Халкидис е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, преку островот Скијатос. Се карактеризира со долга плажа со песочна камче, долга 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, […]

Read More

8ми Септември на Кефалонија

  8ми Септември мини одмор на Кефалонија и Јонско море   4 ноќи / 5 дена – автобус Јонско море и неговата прочуена убавина ќе ја видите во една програма од 5 дена. Кефалонија и Итака со причина ги нарекуваат островите од бајките : белата боја на карпите, школките и песокта, сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации: зеленилото на боровите, чемпресите, шаренилото на цвеќињата, маслиновите […]

Read More