8ми Март Атина-Пелопонез-Лутраки СПА (07-10 Mарт’24)

***8ми Март ***(Атина-Пелопонез-Лутраки СПА) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели […]

Врњачка Бања (16-19 ноември 2023)

16.11.2023 (Четврток)   ОХРИД – ВРЊАЧКА БАЊА Состанок на групата на бензиска пумпа Лукоил во 03.30 часот. Поаѓање за Србија во 04.00 часот. Патот води преку граничниот премин Табановце со кратки попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Пристигнување во Врњачка Бања околу пладне и сместување во хотел. Кратко време за одмор и […]

Божиќен маркет со СПА Будимпешта (авион 06-10 декември’23)

Будимпешта-Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, […]

Нова Година 2024 Атина-Егина-Пелопонез-Сунион (29.12-02.01.2024)

***Нова Година 2024 *** (Атина-Егина-Пелопонез-Сунион) Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, […]

Дубровник – Требиње Нова Година 2024 (29.12.2023-01.01.2024)

ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА ВО ДУБРОВНИК !!! Термин: 29.12.2023.-01.01.2024 1 Ден: 29.12.2023 – Планирано поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. 2.Ден: 30.12.2023 – Пристигнување во Котор во раните утрински часови разглед на еден од најубавите градови на Црногорското приморје, кој благодарение на своите природни убавини и историско наследство е вклучен […]

Будва Нова Година 2024 (29.12.2023-01.01.2024)

СВ.СТЕФАН-БУДВА-КОТОР-ТИВАТ-ПОРТО МОНТЕНЕГРО- -ДУБРОВНИК 1.Ден 29.12.2023  – Состанок со групата во 23:30 од спортска сала Битола па поаѓање за Будва.  Планирани  поаѓања и од Ресен, Охрид, Струга, Прилеп, Велес и Скопје – сатници на поаѓање информација во Агенција. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. 2.Ден 30.12.2023  – Пристигнување во Св.Стефан во утринските часови. Oва […]

Нова Година Рим-Неапол (29.12-03.01.2024)

Зошто Рим е толку посебен? „Вечниот град“ изобилува со античка историја, од Колосеумот до пристаништето Остиа Антика, до величествениот Ватикан и Сикстинската капела. Поради неговата историја, уметност, архитектура и убавина – а можеби и поради неверојатно вкусниот сладолед и неодминливата “pasta”…Рим е еден од најпопуларните градови во светот! Што го прави Рим прекрасен град? Овој […]

Нова Година Милано-Торино (29.12-03.01.24)

Главниот град на покраината Ломбардија е економска престолнина на Италија, преку 80 од 200 најголеми претпријатија, корпорации и банки имаат свои седишта во овој регион. Во нејзиниот разноврсен рељеф, во кој преовладува равницата, се плодните долини на најголемите Италијански реки По, Ољо, Ада, Минчо Тичино, но и живописните ограноци на јужните Алпи и преубавите леднички […]

ПРАГА 8 Декември

1 ден:  07.12.2023 СКОПЈЕ – ПРАГА: Состанок на групата на паркингот кај спортски центар Борис Трајковски, во 10:30ч. Поаѓање на автобусот во 11:00 ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи. 2 ден: 08.12.2023  ПРАГА: Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, […]

ИНТЕРХОТЕЛ САНДАНСКИ 8 Декември

Интерхотел САНДАНСКИ 08-10.12.2023 Цените се по соба за 2 ноќевања со појадок 08-10.12.2023 /без превоз/ SGL /еднокреветна соба/ капацитет во соба 08-10.12.2023  1 возрасен 188 €  1 возрасен + 1 дете /4-11,99/ 188 € DBL /двокреветна соба/ капацитет во соба 08-10.12.2023  2 возрасни 240 €  2 возрасни + 1 дете /0-3,99/ 240 €  2 возрасни […]

Истанбул за 8 Декември

Престолнина на империи, град кој владее два континента, средиште на цивилизации и култури, ова се само неколку од многуте дефиниции за Истанбул. Неограничената убавина на Истанбул е тоа што ги привлекува посетителите – безбројни музеи, цркви, џамии, базар… Додека уживате во зајдисонцето седнати покрај Босфорот и ги набљудувате пригушените светла на другиот конинент ќе сфатите […]

Божиќен маркет Виена 8 Декември

ВИЕНА – БУДИМПЕШТА -БРАТИСЛАВА Божиќен пазар во Виена Со пристигнувањето на зимата, значи дека прекрасните градски плоштади во Виена ќе станат уште по магични со доаѓањето на божиќните пазари! Без разлика дали барате инспирација за подароци, сакате да одите на уметничко лизгање, планирате да се занесете со некое glühwein (греано вино) и да се загреете […]

САРАЕВО – МОСТАР 8 Декември

САРАЕВО – МОСТАР 07.12.2023  – Состанок на група во 18:00, поаѓање во 18:30 од Битола спортска сала. Попатно собирање на патници од Прилеп, Росоман, Велес, Скопје и Куманово. Патувањето ќе биде преку граничен премин Табановце. Ноќно возење низ Србија со попатни паузи и царински формалности. 08.12.2023 –Во утринските часови се пристигнува во САРАЕВО каде прво се сместуваме […]

Лисабон и Порто 8 Декември

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 6 дена / 5 ноќевања 07.декември  (четврток) СКОПЈЕ – ФРАНКФУРТ- ЛИСАБОН Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 13:00 часот. Полетување за Лисабон преку Франкфурт во 15:05. Пристигнување во Лисабон во 22:50 ч. Трансфер до хотел и сместување.  Ноќевање. 08.декември (петок) ЛИСАБОН Појадок. Разглед на Лисабон, град на светлината распослан на […]

Италија 8 декември

ПРВ ДЕН (07.12.2023) Четврток Местото на собир на групата на паркингот кај хотел Русија во 16.30 часот. Поаѓање за Италија во 17.00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Ноќно возење. ВТОР ДЕН (08.12.2023) Петок Пристигнување во утринските часови во Трст. Слободно време […]